KULTURA TIJELA : FRIZBI

Leteći tanjur za kondiciju i vitku liniju

Ako vam je pomalo dosadilo kupanje i sunčanje, a više ne uživate i u loptanju na plaži, rekreirati se možete i – bacanjem frizbija. Taj plastični disk, promjera od 20 do 25 centimetara i težak samo 175 grama, ne zauzima mnogo mjesta, pa ga možete staviti u naprtnjaču i uvijek nositi sa sobom. A onda, kad dođete na plažu, ili neki drugi prostrani teren, možete započeti s igrom.

Rekreativci se ne moraju zamarati veličinom igrališta ili brojem igrača dok oni koji se bave ultimate frizbijem, nekontaktnim timskim sportom, trebaju poštovati određena pravila. Ponajprije, travnato igralište treba biti pravokutnog oblika, promjera 64×37 metara, s golovima ‘dubokim’ 23 metra. Natječe se sedam igrača koji se na početku igre i nakon svakog postignutog boda poredaju na prednju liniju gol-zone. Svaki put kad igrači koji imaju disk naprave dodavanje u suparničkoj gol-zoni, postiže se pogodak.

Disk se može bacati u bilo kojem smjeru, trčanje s njime je zabranjeno, kao i zadržavanje, a osoba u čijim je rukama mora ga baciti u roku od deset sekunda. Fizički kontakt između igrača nije dopušten, a zanimljivo je da je to jedan od rijetkih sportova u kojem nema suca, već igrači sami paze na fair-play. Utakmice se igraju ili do određenog vremena ili do određenog broja pogodaka. Ultimate frizbi se prvi put počeo igrati 1968., u Columbia High School u New Jerseyu, a danas taj sport postoji u 40 država, pa i u Hrvatskoj. Prvi i zasad jedini klub, Mali dim u Zagrebu, osnovan je prije dvije godine.

Teško je sa sigurnošću reći tko je izmislio taj predmet nalik na leteći tanjur, no mnogi pretpostavljaju da je frizbi kakav danas poznajemo 1820. patentirao Elihu Frisbie, student sa sveučilišta Yale. Pod nazivom frisbee prva ga je počela proizvoditi američka tvrtka Wham-O, koja je zaštitila njegovo ime, ali je ono danas uobičajeno za sve takve predmete. Bacanjem frizbija dobro ćete se zabaviti, ali i rekreirati, pogotovo ako puše vjetar, pa morate trčati više negoli za mirna vremena. Budući da su mnogi frizbiji fluorescentni, možete se rekreirati i noću, a ako to činite danju, ne zaboravite nanijeti kremu za zaštitnim faktorom – kako ne biste izgorjeli – odnosno, staviti kapu i naočale.

Napisao: Damir Leljak

Linker
26. travanj 2024 18:28