Instagram
ŠTO KAŽU STRUČNJACI

"Selfiji" - pozitivan ili negativan trend

Posljednji aktualni selfie Jimmya Kimmela pokušao je zasjeniti još uvijek aktualni oscarosvki selfie Ellen DeGeneres.

Jimmy je nakon svoje emisije Jimmy Kimmel Live u kadru uhvatio bivšeg predsjednika Billa Clintona, bivšu državnu tajnicu Hillary Clinton i njihovu kćer Chelsea Clinton, dok su u pozadini bili manje glamurozni i utjecajni zaposlenici i osoblje.

Time je ponovno povukao pitanje fenomena selfija u svijetu zvijezda, političara, ali i običnih ljudi koji postaje sve zanimljiviji za proučavanje.

Možda se na prvi pogled ne čini kako Papa i Kim Kardashian imaju nešto zajedničko, ali to i nije baš tako. Oni su oboje, naime, pomogli u popularizaciji novog kulturološkog fenomena – selfija.

Otkad je Oxfordski rječnik napravio program za pretragu interneta koji obuhvaća preko 150 milijuna riječi koje se svakog mjeseca objave na engleskom, selfie je uvjerljivo pobijedila i 2013. proglašena je kao riječ godine.

Tako se selfie počeo polako kotrljati da bi danas bio jedan od znatnijih i utjecajnijih društvenih fenomena i predmeta proučavanja stručnjaka. Oni su ponudili dva osnovna zaključka:

1. Selfiji su popularni jer omogućavaju da kontroliramo ono što želimo pokazati

Osoba koja radi selfie bira kut, osvjetljenje, boju i detalje koje želi istaknuti. To je najčešće kad se osjeća glamurozno, zadovoljno, privlačno i kada želi privući pažnju. Češće onime kako izgleda nego onime što radi ili gdje jest.

2. Žene koje svoje vrijednosti temelje na izgledu češće stavljaju selfije online

Znanstvenici tvrde kako trend selfija u sebi krije dublji problem narcisoidnih poremećaja i kako će se prije ili kasnije pokazati negativnim; razlog može biti poslodavac kojemu se vaši selfiji neće svidjeti ili se vi sami sebi nećete svidjeti ako nemate dovoljno lajkova.

No, psiholozi isto tako tvrde kako selfiji ne moraju nužno biti samo negativni, nego mogu pomoći u prihvaćanju različitosti i nesavršenosti.

Stoga, za svaki slučaj, za zdrave selfije na umu imajte ova tri savjeta:

1. Vježbajte sigurne i bezopasne selfije

Ne zaboravite da vaš selfie može vidjeti bilo tko; poslodavac, obitelj, vaše dijete u budućnosti. Stoga budite pristojno odjeveni, ali se i pristojno ponašajte.

2. Pronađite ravnotežu

Kada vam selfiji oduzimaju više vremena i energije od nekih drugih stvari, vrijeme je da stanete na loptu. Pronađite ravnotežu između zdravog odnosa s drugim ljudima i zdravog odnosa sa samim sobom.

3. Odlogirajte se

Snimanje selfija može biti zabavno, ali ako to preraste u opsesivno brojanje lajkova, vrijeme je da uzmete kratku apstinencijsku fazu i prestanete kameru imati u pripravnosti 24/7. Odmorite malo.

Jelena Viljevac Schiebel

Linker
28. travanj 2024 12:48