PITI ZA DVOJE

Trudnice i voda - ima neka tajna veza

Baš kao i hrana, i voda znači život pa se izreka koja se često čuje da trudnice moraju jesti za dvoje može proširiti i glasiti da trebaju i piti za dvoje. O važnosti unosa tekućine, konkretno vode, tijekom trudnoće, poroda i dojenja pročitajte u kratkom vodiču.

Trudnice i voda

Trudnicama je prosječno potreban unos od 2 litre tekućine dnevno. Najbolje je piti vodu koja ima povoljan omjer mineralnih tvari, posebice kalcija i magnezija. U vrijeme izraženih vrućina preporuča se veći unos tekućine, a prilikom boravka na otvorenom svakako je uputno nositi bočicu vode sa sobom.

Potreban unos vode lako ćete izračunati tako da svoju tjelesnu težinu u kilogramima pomnožite s 0,03 litre. Naprimjer, ako imate 70 kilograma, pomnoženo s 0,03 litre to iznosi 2, 1 litre tekućine dnevno.

Tijekom trudnoće

Tijekom prvog i trećeg tromjesečja, kada dolazi do malih tegoba u trudnoći kao što su konstipacija, žgaravica i povraćanje, važnost vode i rehidracije je iznimno važna.

Tekućina, a posebno prirodna negazirana mineralna voda, pomaže održavanju redovite probave, a pri ublažavanju žgaravice i mučnine preporučuje se gazirana mineralna voda jer je bogata bikarbonatima koji djeluju lužnato. Kod povraćanja, kada je potrebno vratiti izgubljene elektrolite, treba popiti mineralnu negaziranu vodu ili izvorsku vodu u kojoj su otopljeni pripravci elektrolita u prahu.

Tijekom drugog tromjesečja, kada dolazi do velikog prirasta tjelesne težine, volumena krvi i amnionske tekućine, redovit i adekvatan unos vode od velikog je značaja.

Porod

Iako bi trudnicama koje prolaze kroz dugotrajnu prvu i drugu fazu trudova mogao koristiti lagani obrok, u većini slučajeva liječnici vam neće dozvoliti da jedete zbog predostrožnosti. No dopustit će vam da popijete malo vode, stoga pripremite bočice s vodom.

Dva sata nakon poroda dozvoljeno je konzumiranje hrane i pića. Tada posegnite za laganim obrokom koji neće previše opteretiti probavni sustav, te da nadoknadite izgubljenu tekućinu – posegnite za vodom, izotoničnim napitcima ili čajevima. Uputno je izbjegavati napitke bogate šećerom, kofeinom te umjetnim bojilima i aromama.

Prvih nekoliko dana nakon poroda žena može osjećati veću žeđ nego što je uobičajeno, no to je rezultat oslobađanja od tekućine nakupljene tijekom trudnoće. Vrlo brzo tijelo uravnotežuje osjećaj žeđi s potrebama organizma.

Dojenje

Za pravilnu produkciju i kvalitetu mlijeka presudna je prehrana žene u razdoblju dojenja. Tu posebnu važnost treba pridavati, kako adekvatnom unosu hrane, tako i tekućine.

Nedovoljna količina stvaranja mlijeka kod majke može biti rezultat nedovoljnog unosa tekućine. Dojilje dnevno trebaju popiti najmanje 2 – 3 litre vode.

Linker
18. travanj 2024 20:16