NAKIT

Umjetnost u puževoj kućici

Iza neugledne patine sakrivena ljepota školjke koja se prelijeva u duginim bojama, još je prije dvadesetak godina zaintrigirala arhitekticu Sylviju Gottwald. Svoje je profesionalno iskustvo i strast prema ‘školjkinoj kućici od sedefa’ počela pretakati u ogrlice, naušnice, prstenje, broševe, remenje i večernje torbice. Privučeni neobičnim dizajnom nakita te rođene Zagrepčanke (koja je na Harvardu završila arhitekturu, te bila direktorica dizajna za međunarodni trgovinski centar Ronald Reagan u Washingtonu i povremena savjetnica za arhitekturu Svjetske banke), kustosi velikih svjetskih umjetničkih institucija počeli su je pozivati da svoje radove prikaže i kod njih. Zaredale su se izložbe u Muzeju dekorativnih umjetnosti u pariškom Louvreu, Muzeju moderne umjetnosti u New Yorku, Muzeju za žene u umjetnosti u Washingtonu, Galeriji za arheologiju i nakit La Reine Margot u Parizu te u brojnim umjetničkim prostorima u Rimu, Milanu, Pragu i Bangkoku, a otprije nekoliko dana i u – Dubrovniku. Posljednjeg dana srpnja u galeriji Sebastijan Art u Starom gradu otvorena je, naime, njezina izložba sedefnog nakita znakovitog naziva ‘Shell Chic’.

– Poruka moje najnovije kolekcije – kaže Sylvia Gottwald – je apsolutni protest protiv sedefastog nakita serijske proizvodnje. Svaki komad prikazan na izložbi je mala unikatna skulptura za koju sam inspiraciju našla u obliku školjke. Velike sam, zbog težine, rezala, a male cjelovite nizala u duge ogrlice povezane srebrom, pozlaćenim srebrom, čelikom i gumom. Tako sam nastojala istaknuti teksturu sedefa koja daje profinjenu eleganciju svakoj odjevnoj kombinaciji.

Svi koji ne stignu razgledati izložbu do 21. kolovoza, po svoj komad sedefnog nakita s potpisom autorice mogu doći u njen atelijer na otoku Korčuli. Tu se nalaze primjerci iz osam kolekcija nakita od kojih je svaku posvetila jednoj vrsti sedefa: bijelom, ružičastom, crnom, crvenom, ljubičastom, srebrnastoplavom, smeđem i zelenom. Nadahnuće za oblikovanje nakita ‘s morskom dušom’ dobila je, priznaje, osluškujući šum valova na dalekim putovanjima. Dok sakuplja školjke iz tropskih mora i oceana zalaže se za zaštitu od onečišćenja priobalnih zona koje, kako kaže, negativno utječe na kakvoću sedefa.

– Žao mi je samo što je jedini ‘zastupnik’ Jadranskog mora na mojoj dubrovačkoj izložbi Petrovo uho, ali čim nađem malo više vremena za boravak u Hrvatskoj upriličit ću izložbu nakita izrađenog od domaćih školjki. Možda to bude već idućeg ljeta – obećaje Sylvia Gottwald.

Silvija Glavić Stocca

Linker
25. travanj 2024 03:15