VLADIMIR ŠEKS

Zbogom stresu i lošim navikama

Nakon infarkta čvrsto sam odlučio: okrećem novu stranicu u životu. To znači – svakodnevno vježbanje i najmanje sat vremena šetnje, dijetalna prehrana, plivanje te, ono što je najvažnije, nema više nerviranja zbog stvari na koje ionako ne mogu utjecati. Jer, upravo je stres bio glavni razlog mojih zdravstvenih tegoba. Zapravo sam dobro prošao: infarkt je bio blag, no dovoljno upozoravajući da shvatim kako moram početi misliti na sebe i svoje zdravlje. Prije svega, morat ću smanjiti broj službenih putovanja i izbjegavati višesatno sjedenje – kaže Vladimir Šeks, 64-godišnji predsjednik Hrvatskog sabora, koji je prošli tjedan, u društvu supruge Anice, proveo na oporavku u opatijskoj Thalassotherapiji, specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju bolesti srca, pluća i reumatizma.

Onamo je otišao na preporuku liječnika nakon što je 27. prosinca prošle godine doživio blagi srčani udar, zbog čega je hitno operiran u KBC-u Zagreb. Šeksu je tada ugrađen stent – metalna potporna mrežica koja proširuje začepljenu arteriju i time omogućuje normalan dotok krvi do srca. Predsjednik Sabora odlično je podnio zahvat i dobro se oporavio, tako da se već 15. siječnja vratio na posao. No, sjećanja na muku kroz koju je prošao još su vrlo živa.

– Nikada nisam imao problema sa srcem, niti sam osjetio ikakve predznake onoga što će se desiti tog 27. prosinca. Supruga i ja otišli smo frizeru, jer se ona željela urediti za novogodišnje slavlje, koje smo planirali kod kuće s prijateljima. Ja sam bio gotov prije nje i otišao kući te obavio nekoliko telefonskih razgovora. Nijedan od njih nije me uzrujao, a posljednji je bio s premijerom Sanaderom: pozvao sam ga na kolače i čaj kod nas jer mu je bio imendan. A onda sam iznenada osjetio snažnu probadajuću bol u prsima i lijevoj ruci. Počeo sam se gušiti, činilo mi se kao da mi neka čelična šaka steže srce, dok sam se s mukom borio za zrak. Legao sam na kauč i pomislio: to je ili infarkt ili napad angine pectoris – prisjeća se Vladimir Šeks kojem su, inače, i otac i stric preminuli od srčanog udara.

Bez obzira na bol koju je osjećao, Šeks je bio dovoljno pribran da odmah telefonom nazove 55-godišnju suprugu Anicu, otorinolaringologinju u KBC-u Zagreb. No, ona je još bila u frizerskom salonu, gdje nije bilo signala za mobitel, te je nazvao svoju tajnicu u Sabor. Nije imao sreće: tajnica u tom trenutku nije bila u sobi. Ni treći poziv u pomoć nije bio uspješniji: mobitel njegovog susjeda, stranačkog kolege i bivšeg ministra zdravstva Andrije Hebranga, bio je isključen. Tada se, srećom, javila tajnica, koja je organizirala hitan prijam u KBC Zagreb.

– Hitna pomoć – govori – došla je po mene u roku od nekoliko minuta, jer stanujem u blizini njihove centrale u Draškovićevoj. Liječnica mi je odmah dala tabletu nitroglicerina pod jezik i injekciju protiv bolova. Dok smo se uz zvuk sirene vozili prema bolnici, kroz glavu mi je prošla misao: "Možda je sve gotovo. Eto, kako u životu može sve u sekundi nestati." Pao mi je tlak i zaklopio sam oči, te kroz maglu čuo riječi liječnice koja je ponavljala: "Nemojte se gubiti."

Baš je dobra bolnička hrana

U međuvremenu, tajnica je uspjela dobiti na mobitel njegovu suprugu, koja je polumokre kose istrčala iz frizerskog salona i krenula prema bolnici.

– Bila sam uzbuđena, ali ne u panici. Znala sam da, čim je uspio telefonirati, napad nije bio jak jer nije izgubio svijest. Kad sam stigla u bolnicu, baš su ga pripremali za operaciju i prvo što mi je rekao, bilo je: "Eto, riješen nam je problem Nove godine. Ne treba ti frizura." Laknulo mi je. Znala sam da, čim se on šali u takvom trenutku, nije jako loše – priča Anica Resler Šeks, koja je u braku s poznatim političarem od siječnja 2003. Zbog ljubavi prema liječnici iz Našica, Šeks je razvrgnuo 34-godišnji brak s prvom suprugom Marijom, s kojom je imao dvoje djece: kćer Zrinku i sina Domagoja, koji se u 24. godini utopio na obali indijske plaže Goa. Sinova smrt teško ga je pogodila, a u posljednje vrijeme bio je pod velikim stresom zbog sukoba s nekadašnjim kolegom, prijateljem i sugrađaninom, osječkim političarem Branimirom Glavašem.

– Mjesecima sam sanjao isti san: da rješavam neki veoma težak problem, koji mora biti brzo gotov, a ja ne znam o čemu se, zapravo, radi. Bila je to prava mora. Nekoliko dana prije infarkta bio sam na službenom putu u Čileu, što me dodatno fizički iscrpilo. A samo dan prije bio sam u Osijeku, u posjeti kćeri i unucima. Kćer Zrinku nazvao sam tek nakon operacije. Nije mogla vjerovati što se dogodilo – priča Šeks, koji je tijekom 15-minutne operacije, što ju je izvela dr. Maja Strozzi, bio pri punoj svijesti. Naime, riječ je o rutinskom zahvatu koji se radi uz lokalnu anesteziju, a pacijent na ekranu vidi sve što kirurzi rade. Liječnica mu je prvo napravila koronografiju – pregled kojim je utvrdila gdje se točno nalazi suženje na krvnoj žili – a potom kroz žilu na potkoljeničnom dijelu uvela kateter s trorogom "udicom" na kraju. Kad je vrh katetera došao do problematičnog mjesta, na njega je stavljen stent.

– Cijelo to vrijeme bila sam na hodniku, ispred operacijske dvorane, a dr. Strozzi me nakon operacije pozvala da vidim Vladino srce na ekranu. On se poslije šalio da mi je dao "srce na dlanu". Zahvat je podnio odlično, a najteže mu je bilo što je sljedeća 24 sata morao strogo mirovati. Naime, nakon ugradnje stenta na mjesto ulaza katetera u žilu stavlja se jak kompresivni zavoj kako bi se izbjeglo stvaranje hematoma, zbog čega je potrebno apsolutno mirovanje. Dva dana je ležao na odjelu intenzivne njege, te još dva u bolničkom apartmanu. Bila sam s njim najviše što sam mogla: nosila mu čajeve, pazila da mu ne bude hladno, oblačila čarape… Za razliku od većine pacijenata, njemu se bolnička hrana sviđala, iako je svaki dan jeo nezačinjenu kuhanu puretinu s rižom. Na večer smo zajedno gledali televiziju i pričali, a najsretnija sam bila kad je, na samu Staru godinu, pušten kući – priznaje Anica Resler Šeks. Naime, 1. siječnja predsjednik Sabora navršio je 64 godine, a Novu godinu i njegov rođendan supružnici su proslavili romantično – udvoje.

– Moja Anči je ispekla zubaca jer zna da obožavam ribu, popili smo po pola čaše vina, te nakon ponoći zaplesali uz zvuke pjesama Zvonka Bogdana. U krevetu smo bili već u 1.30 – otkriva Šeks. Prva kontrola, osam dana nakon operacije, pokazala je da se pacijent dobro oporavlja, ali su mu liječnici ipak savjetovali da se ode odmoriti u toplice.

– U Opatiji mi je svaki dan bio isplaniran: ujutro sam sat vremena vježbao u teretani, nakon toga je slijedila masaža, pa plivanje u bazenu i terapija kuka, s kojim imam problema pa teško hodam. To, naravno, nema veze s infarktom nego s oštećenom hrskavicom koju ću jednog dana morati operirati. Popodne sam bio na elektroterapiji potkoljenica, jer su mi i u tom dijelu zakrečene žile, za što je krivo mojih 40 godina pušenja. Cigarete sam odbacio 15. siječnja prošle godine, a prije sam svakodnevno pušio po dvije do tri kutije. Osim toga, dr. Ružić mi je propisao i dijetu od 1500 kalorija dnevno, koje se pridržavam i nakon odlaska iz Opatije. Ondje mi je, pak, najljepše bilo na večer, kad bih s Anči šetao uz obalu mora. Ona mi je cijelo ovo vrijeme bila najveća potpora. I ne osjećam se sigurno uz nju zato jer je liječnica, nego zbog duboke prisnosti i razumijevanja koje imamo jedno za drugo – kaže Vladimir Šeks.

Kristinka Šćavina

Linker
19. travanj 2024 10:38