Zagreb, 241117.
U Hrvatskom narodnom kazalistu odrzala se jubilarna 25. dodjela Nagrade hrvatskoga glumista. Na fotografiji: publika.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
Tomislav Krišto / Hanza Media
Zagreb, 241117.
U Hrvatskom narodnom kazalistu odrzala se jubilarna 25. dodjela Nagrade hrvatskoga glumista. Na fotografiji: publika.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
Tomislav Krišto / Hanza Media

najvažnija nagrada domaćeg glumišta

Dodijeljene su Nagrade hrvatskog glumišta: Evo tko su dobitnici

U Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu dodijeljene su 27. Nagrade hrvatskog glumišta koje dodjeljuje Hrvatsko društvo dramskih umjetnika.

Nagrade Hrvatskoga glumišta, odnosno naši kazališni Oskari dodijeljeni su u nedjelju navečer, a kazališnim djelatnicima su posebno priznanje jer ih je nagradila struka - Hrvatsko društvo dramskih umjetnika.

Krunoslavu Šariću dodijeljena je nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje iz oblasti drame, dok je Nikši Berezi uručena nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje u operi, a za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti nagrađen je ansambl i autorski tim predstave "Fleks" u režiji Ivana Penovića. Posebno priznanje otišlo je u ruke glumcu i redatelju Zlatku Vitezu, voditelju Glumačke družine Histrion povodom 50. obljetnice njegovog umjetničkog djelovanja, koju je umjesto Viteza preuzeo Hrvoje Klobučar.

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista 2019 u Hrvatskom narodnom kazalistu.
Na fotografiji: ziri kojega cine Hrvoje Klobucar, Barbara Vickovic, Ozren Prohic, Zrinka Turalija Kurtak i Adam Koncic.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
Tomislav Kristo / CROPIX

Žiri: Hrvoje Klobučar, Barbara Vicković, Ozren Prohić, Zrinka Turalija Kurtak i Adam Končić

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista 2019 u Hrvatskom narodnom kazalistu.
Na fotografiji: poznati na dodjeli, Mia Begovic, Ana Hanzekovic.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
Tomislav Kristo / CROPIX

Mia Begović i Ana Hanžeković

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista 2019 u Hrvatskom narodnom kazalistu.
Na fotografiji: poznati na dodjeli, Marija Sekelez.
Foto: Bruno Konjevic / CROPIX
CROPIX

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista 2019 u Hrvatskom narodnom kazalistu.
Na fotografiji: poznati na dodjeli, Mila Elegovic.
Foto: Bruno Konjevic / CROPIX
CROPIX

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista 2019 u Hrvatskom narodnom kazalistu.
Na fotografiji: poznati na dodjeli, Mirej Stanic.
Foto: Bruno Konjevic / CROPIX
CROPIX

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista 2019 u Hrvatskom narodnom kazalistu.
Na fotografiji: poznati na dodjeli.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
CROPIX

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista 2019 u Hrvatskom narodnom kazalistu.
Na fotografiji: poznati na dodjeli, Barbara Vickovic.
Foto: Bruno Konjevic / CROPIX
CROPIX

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista 2019 u Hrvatskom narodnom kazalistu.
Na fotografiji: poznati na dodjeli, Djenisa Pecotic.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
CROPIX
 

Posebno priznanje Hrvatskog društva profesionalnih baletnih umjetnika otišlo je u ruke baletnoj umjetnici Sonji Kastl. Svečani program i dodjelu nagrada vodili su glumci Slavko Sobin i Bojana Gregorić Vejzović. Program su upotpunili plesači ADU-a i glazbenici poput Ivane Kindl i Marka Tolje.

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista.
Na fotografiji: Bojana Gregoric, Slavko Sobin.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
Tomislav Krišto / Hanza Media

Bojana Gregorić Vejzović i Slavko Sobin

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista.
Na fotografiji: Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
Tomislav Krišto / CROPIX

DOBITNICI

  • Za najbolje redateljsko ostvarenje u tv drami

1. Goran Rukavina (Počivali u miru)

2. Dalibor Matanić (Novine)

3. Lukas Nola (Čuvar dvorca)

  • Za najbolju predstavu u cjelini - DRAMA

1. "Emet" Ivane Šojat u režiji Same M. Streleca i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku

2. "Kabanica" Nikolaja Vasiljeviča Gogolja u režiji Vinka Radovčića i koprodukciji Udruge za kulturu i umjetnost DRAMA PLUS i Hrvatskog narodnog kazališta Zadar

3. "Kiklop" Ranka Marinkovića u režiji Saše Anočića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista.
Na fotografiji: Kiklop.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
Tomislav Krišto / Hanza Media

Kiklop

  • Za najbolje redateljsko ostvarenje - DRAMA

1. Saša Anočić za režiju predstave "Kiklop" Ranka Marinkovića u produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba

2. Nenni Delmestre za režiju predstave "Kušnja"Arthura Millera u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Split

3. Marina Pejnović za režiju predstave "Geranium" Iva Vojnovića u produkciji 70. Dubrovačkih ljetnih igara

  • Glavna ženska uloga

1. Mila Elegović (Cabaret preko veze)

2. Olga Pakalović (Konstelacije)

3. Ana Marija Veselčić (Domaši)

  • Glavna muška uloga

1. Franjo Dijak (Kiklop)

2. Siniša Popović (Susret)

3. Rade Šerbedžija (Tko se boji Virginije Woolf)

  • Sporedna ženska uloga

1. Vlasta Ramljak (Doljnjodravska 11)

2. Mirej Stanić (Posljedice)

3. Dijana Vidušin (Kiklop)

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista.
Na fotografiji: Vlasta Ramljak.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
Tomislav Krišto / Hanza Media

Vlasta Ramljak

  • Sporedna muška uloga

1. Živko Anočić (Kiklop)

2. Pere Eranović (Kaligula / Britanik)

3. Romano Nikolić (Geranium)

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista.
Na fotografiji: Mia Begovic, Zivko Anocic.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
Tomislav Krišto / Hanza Media

Živko Anočić i Mia Begović

 

  • Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina - DRAMA

Ženska uloga:

1. Dajana Čuljak (Tulum u samostanu)

2. Ivana Gulin (Mladež bez Boga)

3. Matea Marušić (Staklena menažerija)

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista.
Na fotografiji: Matea Marusic.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
Tomislav Krišto / Hanza Media

Matea Marušić

 

Muška uloga:

1. Ugo Korani (Mladež bez Boga)

2. Ivan Pašalić (Mladež bez Boga)

3. Mateo Videk (Huddersfield)

  • Za najbolju lutkarsku predstavu ili predstavu za djecu i mlade - DRAMA

1. "Bajka o ribaru i ribici" Aleksandra Sergejevića Puškina/Ane Prolić

2. "Blizanke" Nikoline Rafaj prema Erichu Kästneru

3. "Tonček i Točkica" Ericha Kästnera

  • Za najbolje žensko glumačko ostvarenje u lutkarskoj predstavi i predstavi za mladež:

1. Domagoj Janković

2. Vini Jurčić i Irena Tereza Prpić

3. Amanda Prenkaj

  • Za najbolje muško glumačko ostvarenje u lutkarskoj predstavi i predstavi za mladež:

1. Ivica Lučić

2. Siniša Novković

3. Matija Šakoranja

  • Za najbolju predstavu u cjelini - OPERA

1. "Čarobna frula"

2. "Elektra" 

3. "Žena s jezera"

  • Za najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje - OPERA

1. Marin Blažević za režiju opere "Elektra" Richarda Straussa

2. Krešimir Dolenčić za režiju opere "Čarobna frula" Wolfganga Amadeusa Mozarta

3. Ivo Lipanović za dirigiranje opere "Nabucco" Giuseppea Verdija

  • Za najbolja umjetnička ostvarenja - OPERA

Ženska uloga

1. Valentina Fijačko Kobić (Čarobna frula)

2. Ivana Lazar (Čarobna frula)

3. Dubravka Šeparović Mušović (Elektra)

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista.
Na fotografiji: Ivana Lazar.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
Tomislav Krišto / Hanza Media

Ivana Lazar

Muška uloga

1. Max Emanuel Cenčić (Žena s jezera)

2. Tomislav Mužek (Ukleti Holandez)

3. Giorgio Surian (Macbeth)

  • Za najbolju predstavu u cjelini - BALET

1. "Coppelia" 

2. "Macbeth"

3. "Smrt u Veneciji"

  • Za najbolja umjetnička ostvarenja - BALET

Ženska uloga

1. Iryna Chaban Bilandžić (Gusar)

2. Ksenija Krutova (Macbeth)

3. Iva Vitić Gameiro (Opasne veze)

Muška uloga

1. Tomislav Petranović (Opasne veze)

2. Svebor Zgurić (Allegro)

3. Artem Zhusov (Gusar)

Zagreb, 241119.
Dodjela nagrada hrvatskog glumista.
Na fotografiji: Tomislav Petranovic.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
Tomislav Krišto / Hanza Media

Tomislav Petranović

  • Izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina u operi

1. Antonija Dunjko

2. Iva Krušić

3. Ivan Šimatović

  • Izuzetno ostvarenje mladih baletnih umjetnika do 28 godina

1. Marta Kanazir

2. Bojana Lipovšćak

3. Ozana Mirković

  • Za najboljeg koreografsko ili dirigentsko ostvarenje u baletu

1. Maša Kolar

2. Valentina Turcu 

3. Hari Zlodre

  • Najbolje glumačko ostvarenje u radio drami

1. Marija Kolb

2. Mia Krajcar

3. Bojan Navojec

  • Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

1. Nina Mitrović ('Susret', Teatar Exit)

2. Ana Marija Veselčić ('Domaši', Gradsko kazalište lutaka Split i Umjetnička akademija u Splitu)

3.  Tomislav Zajec ('Mala Moskva', HNK Split i Kazalište PlayDrama iz Splita)

  • Za najbolju kazališnu scenografiju

1. Saša Došen

2. Zdravka Ivandija Kirigin

3.Tanja Lacko

  • Za najbolju kostimografiju

1. Doris Kristić

2. Dženisa Pecotić

3. Mladen Radovniković