CROPIX
ČESTITAMO

Kakva kazališna večer u HNK! Nagrade za životno djelo Ivanki Boljkovac i Ivici Kunčeviću: ‘Hvala svima‘

Nagrade hrvatskog glumišta dodjeljuje se na dan kad je u Zemaljskom kazalištu prvi put izvedena predstava na hrvatskom jeziku. Bilo je to prije 161 godine. Donosimo popis svih dobitnika, u drami, operi i baletu.

Hrvatsko društvo dramskih umjetnika (HDDU) u Hrvatskom narodnom kazalištu dodijelilo je Nagrade hrvatskog glumišta za tekuću godinu. Uvodnu točku imao je glumac i voditelj Fabijan Pavao Medvešek, a završnom su izvedbom oduševile dame u crno-bijelim modnim kombinacijama, mlade glumice Arija Rizvić i Tara Thaller. Dodijeljene su nagrade u čak trideset kategorija - za dramu, balet i operu.

image

Arija Rizvić i Tara Thaller

DAMIR KRAJAC/CROPIX

Posebna čast iskazana je redatelju Ivici Kunčeviću, kojem je pripala Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje u kategoriji drame te opernoj divi Ivanki Boljkovac, koja je na isti način prepoznata u kategoriji opere. Rođena Karlovčanka ove je godine otišla u mirovinu, no priznala je kako ju to neće zaustaviti u daljnjem radu.

image

Ivanka Boljkovac

DAMIR KRAJAC/CROPIX

"Ljudi, hvala vam na nagradi. Večeras sam jako ponosna što dobivam ovu veliku nagradu, ovdje u mojoj kući, na mojoj pozornici, na kojoj sam bila više od 40 godina. Uživala sam od prvog dana, ovo je moj poziv, ne znam je li mi ljepše kada radim novu predstavu ili kada ju izvodim. Aplauz, publika, moji kolege, daju mi polet da letim dalje", rekla je te čestitala svim dobitnicama.

image

Ivica Kunčević

DAMIR KRAJAC/CROPIX

"Nisam spremao neki govor. Opasne su ove situacije, bojao sam se patetike pa onda neke tuge za prošlim vremenima te sam odustao od govora. Zahvaljujem žiriju na nagradi, ali isto tako svim suradnicima, svim glumcima, a to je poveći amsabml u 50 godina i više rada, zahvaljujem kritici, publici, sve su to dioničari ove nagrade", rekao je Kunčević.

Svatko od dobitnika imao je svega tridesetak sekundi za pobjednički govor. Evo tko je sve bio nominiran te tko je primio nagradu o kojoj je odlučivao stručni žiri.

Za najbolju predstavu u cjelini - DRAMA

1. "Matiaš Grabancijaš Dijak" Tituša Brezovačkog u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu u sklopu manifestacije Ljeto u Varaždinu

2. "Škrtac" J. B. P. Molièrea u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

3. "ZAGREB 2020" autorski projekt Filipa Šovagovića i Dubravka Mihanovića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba

Za najbolje redateljsko ostvarenje - DRAMA

1. Krešimir Dolenčić za režiju predstave "Matiaš Grabancijaš Dijak" Tituša Brezovačkog u produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu u sklopu manifestacije Ljeto u Varaždinu

2. Ivan Plazibat za režiju predstave "Psi, pare, pištolji" prema "Medvjedu" i "Prosidbi" A. P. Čehova u produkciji Gradskog kazališta mladih Split

3. Dora Ruždjak Podolski za režiju predstave "Škrtac" J. B. P. Molièrea u produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

image

Krešimir Dolenčić

DAMIR KRAJAC/CROPIX

Za najbolja umjetnička ostvarenja - DRAMA, glavna ženska uloga

1. Blanka Bart Hajoš za ulogu Majke u predstavi "Alabama" Davora Špišića u režiji Darija Harjačeka u produkciji Kazališta Virovitica

2. Daria Lorenci Flatz za ulogu Mirne u predstavi "Da sam ptica" Nikoline Bogdanović u režiji Arije Rizvić i produkciji FIJI grupe d.o.o. iz Zagreba i Ustanove Festum iz Umaga

3. Nina Violić za ulogu Laure Lenbach u predstavi "U agoniji" Miroslava Krleže u režiji Ivice Buljana i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

image

Blanka Bart Hajoš

DAMIR KRAJAC/CROPIX

Glavna muška uloga

1. Franjo Dijak za ulogu Brune u predstavi "Tiha noć"Stevena Berkoffa u režiji Matka Raguža i produkciji Teatra Exit iz Zagreba

2. Hrvoje Kečkeš za ulogu Harpagona u predstavi "Škrtac" J. B. P. Molièrea u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

3. Siniša Popović za ulogu Henrika u predstavi "Kad svijeće dogore" Sándora Maraia - Christophera Hamptona u režiji Branka Ivande i koprodukciji Teatra Erato iz Zagreba i Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

image

Siniša Popović

DAMIR KRAJAC/CROPIX

Sporedna ženska uloga

1. Zrinka Cvitešić za ulogu Krisztine u predstavi "Kad svijeće dogore" Sándora Maraia - Christophera Hamptona u režiji Branka Ivande i koprodukciji Teatra Erato iz Zagreba i Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

2. Ivana Gulin za ulogu Stelle u predstavi "Tramvaj zvan žudnja" Tennesseea Williamsa u režiji Paola Tišljarića i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika

3. Monika Vuco Carev za ulogu u predstavi "Kukci… zaustavljena priča"Karela i Josefa Čapeka u režiji Saše Anočića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta Split

Sporedna muška uloga

1. Nikola Baće za ulogu u predstavi "ZAGREB 2020" autorskom projektu Filipa Šovagovića i Dubravka Mihanovića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba

2. Bojan Brajčić za ulogu Grigorija Stepanoviča Smirnova u predstavi "Psi, pare, pištolji" prema "Medvjedu"i "Prosidbi" A. P. Čehova u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta mladih Split

3. Maro Martinović za ulogu Džive Franova Gundulića u predstavi "Glava lava" Ivana Salečića u režiji Aide Bukvić i produkciji 72. Dubrovačkih ljetnih igara

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina - DRAMA, ženska uloga

1. Gloria Dubelj za ulogu Kate u predstavi "Glava lava" Ivana Salečića u režiji Aide Bukvić i produkciji 72. Dubrovačkih ljetnih igara

2. Dea Presečki za ulogu Matiaša Grabancijaša Dijaka u predstavi "Matiaš Grabancijaš Dijak" Tituša Brezovačkog u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu u sklopu manifestacije Ljeto u Varaždinu

3. Petra Tunjić za ulogu Sonje u predstavi "Hanibal podzemni" Hriste Bojčeva u režiji Matjaža Latina i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta Zadar

image

Dea Presečki

DAMIR KRAJAC/CROPIX

Muška uloga

1. Kristian Šupe za ulogu Mihaila u predstavi "Murlin Murlo" N. V. Koljade u režiji Oriane Kunčić i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Šibeniku

2. Eugen Stjepan Višić za ulogu u monodrami "Ljubavno pismo ili ljubav koja se nije dogodila. Još" Ivane Vuković i Eugena Stjepana Višića u režiji Kristine Grubiše i produkciji Akademije dramske umjetnosti i Teatra Empiria iz Zagreba

3. Donat Zeko za ulogu Ivana Vasiljeviča Lomova u predstavi "Psi, pare, pištolji" prema "Medvjedu"i "Prosidbi" A. P. Čehova u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta mladih Split

image

Eugen Stjepan Višić

DAMIR KRAJAC/CROPIX

Za najbolju lutkarsku predstavu ili predstavu za djecu i mlade - DRAMA

1. "Hrvatske vile i vještice" Hrvoja Zalara prema narodnim pričama u režiji Hrvoja Zalara i produkciji Kazališta Prijatelj iz Zagreba

2. "Medo Đuro u vrtiću" Ane Tonković Dolenčić u režiji Petre Mrduljaš i produkciji Zagrebačkog kazališta lutaka

3. "Miš u toću" Ivane Vuković u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta lutaka Split

Za najbolja glumačka ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade, ženska uloga

1. Irena Bausović Tomljanović za ulogu Princeze u predstavi "Caffe Kraljevstvo" Vanje Jovanovića i Patrika Gregurca u režiji Vanje Jovanovića i produkciji Kazališta lutaka Zadar

2. Buga Marija Šimić za uloge u predstavi "Sunce djever i Neva Nevičica" u režiji Ivice Šimića i produkciji Kazališta Mala scena iz Zagreba

3. Ana Marija Veselčić za ulogu Miške Soli u predstavi "Miš u toću"Ivane Vuković u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta lutaka Split

image

Buga Marija Šimić

DAMIR KRAJAC/CROPIX

Muška uloga

1. Vedran Komerički za ulogu Čarobnjaka Vilibalda u predstavi "Čarobnjakov učenik"po motivima J. W. Goethea u režiji Ivane Peroš i produkciji Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, Gradskog kazališta - Scena Gorica

2. Adam Skendžić za ulogu Krtice Škrtice u predstavi "Medo Đuro u vrtiću" Ane Tonković Dolenčić u režiji Petre Mrduljaš i produkciji Zagrebačkog kazališta lutaka

3. Hrvoje Zalar za ulogu u predstavi "Hrvatske vile i vještice" Hrvoja Zalara prema narodnim pričama u režiji Hrvoja Zalara i produkciji Kazališta Prijatelj iz Zagreba

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

1. Marijana Fumić za adaptaciju romana "Glava lava" Ivana Salečića i za dramaturgiju istoimene predstave u produkciji 72. Dubrovačkih ljetnih igara

2. Ivan Plazibat za adaptaciju jednočinki "Medvjed"i "Prosidba" A. P. Čehova za predstavu "Psi, pare, pištolji" u produkciji Gradskog kazališta mladih Split

3. Tomislav Zajec za adaptaciju komedije "Škrtac" J. B. P. Molièrea za istoimenu predstavu u produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

Za najbolja glumačka ostvarenja u radio drami

1. Biserka Ipša - Kunčević za ulogu u radio romanu "Devet života gospođe Adele" Nade Gašić u režiji Silve Ćapin

2. Krešimir Mikić za ulogu u emisiji krik "Pisac u piscu" Sonje Krivokapić u režiji Mislava Brečića

3. Barbara Prpić za ulogu u radio igri "Žudnja" Nine Mitrović u režiji Mislava Brečića

image

Barbara Prpić

DAMIR KRAJAC/CROPIX

Najbolja redateljska ostvarenja u TV drami

1. Vinko Brešan za režiju 1. epizode TV serije "Dnevnik velikog Perice"

2. Dalibor Matanić za režiju 1. epizode TV serije "Novine 3"

3. Kristijan Milić za režiju 1. epizodu TV serije "Nestali"

image

Nagradu za Vinka Brešana preuzela je Mirjana Bohanec Vidović

DAMIR KRAJAC/CROPIX

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti dodjeljuje se: Ivanu Penoviću, Bernardu Tomiću, Matiji Čigiru, Karlu Mrkši, Pavlu Vrkljanu, Domagoju Jankoviću, Lani Barić i Filipu Triplatu za inovativan pristup i novo iščitavanje klasika svjetske književnosti Franza Kafke u predstavi "Proces Kafka" Teatra &TD iz Zagreba.

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti

Zlatko Vitez dosegnuo je vrhunac svog umjetničkog djelovanja kroz pomno odabrane tekstove Miroslava Krleže, na temu Hrvatske i Europe, kojima se bavi čitav svoj život i u kojima se iskazao i kao vješt dramaturg i kao redatelj i kao interpret tekstova kojima je služio, iskazavši svoje poštovanje i odanost velikom piscu u predstavi "Evropa za nas ima štrik" Glumačke družine Histrion iz Zagreba.

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju

Scenografija

1. Stefano Katunar u baletu "Ponos i predrasude" na glazbu raznih autora u koreografiji Lea Mujića i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

2. Irena Kraljić u drami "Matiaš Grabancijaš Dijak"Tituša Brezovačkog u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu u sklopu manifestacije Ljeto u Varaždinu

3. Ivan Lušičić u operi "Lombardijci" Giussepea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Roberta Boškovića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu za 66. Splitsko ljeto

image

Nagrađena predstava 'Ponos i predrasude'

DAMIR KRAJAC/CROPIX

Kostimografija

1. Barbara Bourek u drami "Škrtac" J. B. P. Molièrea u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba i u drami "Kukci… zaustavljena priča" Karela i Josefa Čapeka u režiji Saše Anočića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta Split

2. Manuela Paladin Šabanović u baletu "Ponos i predrasude" na glazbu raznih autora u koreografiji Lea Mujića i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

3. Mladen Radovniković u operi "Lombardijci" Giussepea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Roberta Boškovića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu za 66. Splitsko ljeto

Za najbolja umjetnička ostvarenja - OPERA

Za najbolju predstavu u cjelini - OPERA

1. "Dnevnik Anne Frank" Grigorija Frida pod dirigentskim vodstvom Matije Fortune i Stjepana Vugera, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu

2. "Lombardijci" Giussepea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Roberta Boškovića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu za 66. Splitsko ljeto

3. "Tristan i Izolda" Richarda Wagnera pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Anne Bogart i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka

Za najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje - OPERA

1. Aleksandar Kalajdžić za dirigiranje opere "Orfej i Euridika" Christopha Willibalda Glucka u režiji Anice Tomić i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

2. Ivo Lipanović za dirigiranje opere "Lombardijci" Giussepea Verdija u režiji Roberta Boškovića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu za 66. Splitsko ljeto

3. Dawid Runtz za dirigiranje opere "Ivica i Marica" Engelberta Humperedincka u režiji Petre Radin i produkciji Zagrebačke filharmonije, Zbora Zvjezdice i opernih solista

Za najbolja umjetnička ostvarenja - OPERA, ženska uloga

1. Kristina Kolar za ulogu Santuzze u operi "Cavalleria rusticana" Pietra Mascagnia pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Jelene Bosančić i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu za 67. Splitsko ljeto

2. Marija Lešaja za ulogu Anne Frank u monooperi "Dnevnik Anne Frank" Grigorija Frida pod dirigentskim vodstvom Matije Fortune i Stjepana Vugera, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu

3. Ivana Srbljan za ulogu Brangäne u operi "Tristan i Izolda" Richarda Wagnera pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Anne Bogart i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka

image

Kristina Kolar

DAMIR KRAJAC/CROPIX

Muška uloga

1. Bože Jurić Pešić za ulogu Arvina u operi "Lombardijci" Giussepea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Roberta Boškovića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu za 66. Splitsko ljeto

2. Robert Kolar za ulogu Kurwenala u operi "Tristan i Izolda" Richarda Wagnera pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Anne Bogart i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka

3. Ljubomir Puškarić za ulogu Rigoletta u operi "Rigoletto" Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Dražena Siriščevića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina - OPERA, ženska ili muška uloga

1. Josipa Bilić za ulogu Marice u operi "Ivica i Marica" Engelberta Humperedincka pod dirigentskim vodstvom Dawida Runtza u režiji Petre Radin i produkciji Zagrebačke filharmonije, Zbora Zvjezdice i opernih solista i za ulogu Pepeljuge u operi "Pepeljuga" Julesa Masseneta pod dirigentskim vodstvom Darijana Ivezića u režiji Saše Anočića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu u suradnji s Muzičkom akademijom Sveučilišta u Zagrebu

2. Josipa Gvozdanić za ulogu Ivice u operi "Ivica i Marica" Engelberta Humperedincka pod dirigentskim vodstvom Dawida Runtza u režiji Petre Radin i produkciji Zagrebačke filharmonije, Zbora Zvjezdice i opernih solista

3. Davor Nekjak za ulogu Pandolfa u operi "Pepeljuga" Julesa Masseneta pod dirigentskim vodstvom Darijana Ivezića u režiji Saše Anočića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu u suradnji s Muzičkom akademijom Sveučilišta u Zagrebu

Za najbolja umjetnička ostvarenja - BALET

Za najbolju predstavu u cjelini - BALET

1. "Correr o fado" na Fado glazbu u koreografiji Daniela Cardose i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu na 66. Splitskom ljetu

2. "Ponos i predrasude" na glazbu raznih autora u koreografiji Lea Mujića i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

3. "Posvećenje proljeća" na glazbu Igora Stravinskog u koreografiji i režiji Maše Kolar i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci

Za najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje - BALET

1. Ljiljana Gvozdenović za koreografiju predstave "Mačak u čizmama" na glazbu Brune Bjelinskog i u izvedbi HNK u Osijeku i plesača Europaballett iz St. Pöltena na 21. Osječkom ljetu kulture

2. Maša Kolar za koreografiju predstave "Posvećenje proljeća" na glazbu Igora Stravinskog i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci

3. Leo Mujić za koreografiju predstave "Ponos i predrasude" na glazbu raznih autora i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Za najbolja umjetnička ostvarenja - BALET, ženska uloga

1. Iryna Chaban Bilandžić za ulogu u predstavi "Correr o fado" na Fado glazbu u koreografiji Daniela Cardose i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu na 66. Splitskom ljetu

2. Ksenija Krutova za završni ritualni solo u predstavi "Posvećenje proljeća" na glazbu Igora Stravinskog u koreografiji Maše Kolar i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci

3. Iva Vitić Gameiro za ulogu Klare i Vile šećera u baletu "Orašar" na glazbu P.I. Čajkovskog u koreografiji Vladimira Malakhova i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Muška uloga

1. Danijel Jagar za ulogu Quasimoda u baletu "Esmeralda" na glazbu Cesarea Pugnija u koreografiji Vasilija Medvedeva i Stanislava Feče i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu

2. Leonard Jakovina za ulogu Drosselmeyera u baletu "Orašar" na glazbu P.I. Čajkovskog u koreografiji Vladimira Malakhova i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

3. Tomislav Petranović za ulogu Princa u baletu "Orašar" na glazbu P.I. Čajkovskog u koreografiji Vladimira Malakhova i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina - BALET, ženska ili muška uloga

1. Bojana Lipovšćak za ulogu prijateljice u baletu "Esmeralda" na glazbu Cesarea Pugnija u koreografiji Vasilija Medvedeva i Stanislava Feče i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu

2. Anamarija Marković za ulogu Klare i Vile Šećera u baletu "Orašar" na glazbu P.I. Čajkovskog u koreografiji Vladimira Malakhova i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

3. Tea Rušin za ulogu u predstavi "Čipka" na glazbu Tene Novak Vincek u koreografiji Maše Kolar i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka

Linker
02. prosinac 2021 02:33