AMPAS
POZLAĆENI KIPIĆ

Utrka za Oscara: Nominirana sarajevska redateljica Jasmila Žbanić, u ostalim kategorijama dominacija Netflixa

Američka akademija filmskih znanosti i umjetnosti objavila je popis nominiranih za najprestižniju svjetsku filmsku nagradu, a među nominiranima se našla i sarajevska redateljica Jasmila Žbanić s potresnom dramom ‘Quo vadis, Aida?‘ o genocidu u Srebrenici.

Prošla će godina ostati zapisana u analima Oscara kao jedna od najizazovnijih u povijesti. Ne samo zbog pandemije koronavirsua Covid-19, zbog koje je i dodjela oscara prebačena na kraj travnja, ali je i omogućeno da se kandidiraju filmovi koji nisu imali tradicionalnu kinodistribuciju, nego zato što je i sama Akademija, čiji glasači odlučuju o dobitnicima, donijeli niz novih pravila kako bi uspostavila što veća ravnopravnost među filmašima.

Unatoč svemu, 2020. će ostati zapamćena i kao godina dobrih filmova, što se može vidjeti i pop popisu nominiranih. Objava nominiranih počela je danas u 13.19 sati po hrvatskom, a 5.19 po losanđeleskom vremenu. Voditelji proglašenja nominiranih bili su supružnici, glumica Priyanka Chopra te glumac i glazbenik Nick Jonas.

Najviše nominacije, čak 10, dobio je film 'Mank' o karijeri pisca i scenarista Hermana J. Mankiewicza, slijede 'Zemlja nomada', 'Juda i crni Mesija', 'Minari' i 'Zvuk metala'.

NAJBOLJI FILM
Father
Juda i crni Mesija
Mank
Minari
Zemlja nomada
Djevojka koja obećava
Zvuk metala
Čikaška sedmorka

NAJBOLJI STRANI FILM
Još jedna runda, Danska
Better Days, Hong Kong
Collective, Rumunjska
The Man Who Sold His Skin, Tunis
Quo vadis, Aida?, Bosna i Hercegovina

image
Službeni Akademijin plakat za Oscar 2021.
AMPAS


NAJBOLJA REŽIJA
Još jedna runda, Thomas Vinterberg
Mank, David Fincher
Minari, Lee Isaac Chung
Zemlja nomada, Chloé Zhao
Djevojka koja obećava, Emerald Fennell

NAJBOLJA GLUMICA
Viola Davis, Ma Rainey:Majka bluesa
Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby, Krhotine žene
Frances McDormand, Zemlja nomada
Carey Mulligan, Djevojka koja obećava

NAJBOLJI GLUMAC
Riz Ahmed, Zvuk metala
Chadwick Boseman, Ma Rainey: Majka bluesa
Anthony Hopkins, The Father
Gary Oldman, Mank
Steven Yeun, Minari

NAJBOLJA EPIZODNA GLUMICA
Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close, Gorštačka elegija
Olivia Colman, The Father
Amanda Seyfried, Mank
Yuh-Jung Youn, Minari

NAJBOLJI EPIZODNI GLUMAC
Sacha Baron Cohen, Čikaška sedmorka
Daniel Kaluuya, Juda i crni Mesija
Leslie Odom, Jr., One Night in Miami
Paul Raci, Zvuk metala
LaKeith Stanfield, Juda i crni Mesija

NAJBOLJA KAMERA
Juda i crni Mesija, Sean Bobbitt
Mank, Erik Messerschmidt
News of the World, Dariusz Wolski
Zemlja nomada, Joshua James Richards
Čikaška sedmorka, Phedon Papamichael

NAJBOLJA KOSTIMOGRAFIJA
Emma, Alexandra Byrne
Ma Rainey: Majka bluesa, Ann Roth
Mank, Trish Summerville
Mulan, Bina Daigeler
Pinocchio, Massimo Cantini Parrini

NAJBOLJA MONTAŽA
The Father, Yorgos Lamprinos
Zemlja nomada, Chloé Zhao
Djevojka koja obećava, Frédéric Thoraval
Zvuk metala, Mikkel E. G. Nielsen
Čikaška sedmorka, Alan Baumgarten

NAJBOLJI DUGOMETRAŽNI DOKUMENTARNI FILM
Collective, Alexander Nanau i Bianca Oana
Crip Camp, Nicole Newnham, Jim LeBrecht i Sara Bolder
The Mole Agent, Maite Alberdi i Marcela Santibáñez
My Octopus Teacher, Pippa Ehrlich, James Reed i Craig Foster
Time, Garrett Bradley, Lauren Domino i Kellen Quinn

NAJBOLJI KRATKOMETRAŽNI DOKUMENTARNI FILM
Colette, Anthony Giacchino i Alice Doyard
A Concerto Is a Conversation, Ben Proudfoot i Kris Bowers
Do Not Split, Anders Hammer i Charlotte Cook
Hunger Ward, Skye Fitzgerald i Michael Scheuerman
A Love Song for Latasha, Sophia Nahli Allison i Janice Duncan

NAJBOLJI KRATKOMETRAŽNI ANIMIRANI FILM
Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Opera
Yes-People

NAJBOLJI KRATKOMETRAŽNI IGRANI FILM
Feeling Through
The Letter Room
The PresentTwo
Distant Strangers
White Eye

Linker
24. listopad 2021 03:59