Zašto ‘jedna operacija za sve‘ ne postoji i kako prepoznati razliku između marketinga i medicine, otkriva estetski kirurg Johann Nemrava
U vremenu u kojem društvene mreže oblikuju percepciju ljepote i zdravlja, granica između stručnog savjeta i dezinformacije sve je tanja. Upravo zato, ističe estetski kirurg Johann Nemrava, danas je važnije nego ikad razbijati mitove koji se nekontrolirano šire internetom.
“Društvene mreže danas imaju ogroman utjecaj i to se jasno vidi u praksi. Pacijentice često dolaze s već formiranim mišljenjem koje su dobile iz online grupa ili od prijatelja. Problem je što ti savjeti često zvuče logično, ali nemaju veze s medicinskom realnošću. Zato uvijek naglašavam - bez kvalitetnih konzultacija nema dobre odluke”, objašnjava specijalist estetske, rekonstruktivne i plastične kirurgije, voditelj JN Medical Group.
Jedan od najčešćih i ujedno najopasnijih mitova s kojima se susreće u praksi jest uvjerenje da pacijentice same mogu odabrati operaciju ili implantat na temelju fotografija i tuđih iskustava.
“To jednostavno ne funkcionira. Svaka anatomija je drugačija. Također, često se misli da će veći implantat riješiti spuštene grudi, što dugoročno zna napraviti više štete nego koristi”, upozorava. Prema njegovu iskustvu, plastična kirurgija posebno je podložna površnim i neznanstvenim interpretacijama, dijelom zbog svoje vizualne prirode.
“Najčešće se prikazuju jednostavni zahvati s lijepim rezultatima, dok se složeniji slučajevi, koji zapravo traže više znanja i iskustva, rjeđe vide. A upravo tu se najviše vidi razlika u stručnosti”, kaže te naglašava kako je iznimno važno razumjeti razliku između pojedinih zahvata, primjerice između povećanja grudi i kombiniranog zahvata podizanja i povećanja.
“Vrlo jednostavno - povećanje grudi rješava volumen, a podizanje rješava položaj i oblik. Ako je bradavica na dobrome mjestu i nema viška kože, dovoljan je implantat. Ako su grudi spuštene, tada treba ukloniti višak kože i podignuti bradavicu. Kad imamo oba problema, radi se kombinirani zahvat koji je znatno zahtjevniji”, pojašnjava te dodaje kako se u određenim slučajevima liječnici odlučuju za etapni pristup, odnosno dvije odvojene operacije.
“U određenim situacijama to je jednostavno sigurnije i preciznije. Tkivo treba vremena da se prilagodi, a nama to daje bolju kontrolu nad rezultatom. Kod složenijih slučajeva etapni pristup često daje dugoročno bolji ishod”, ističe, upozoravajući kako se upravo na društvenim mrežama često promovira ideja “jedne operacije za sve”. No, stvarnost je ipak složenija.
“To vrijedi za jednostavne slučajeve, ali ne za sve. Na društvenim mrežama najčešće se prikazuju pacijentice koje su već imale dobru početnu situaciju. Kod zahtjevnijih operacija rezultat se razvija kroz vrijeme i ponekad traži dodatne korekcije. Taj dio se rijetko pokazuje, pa se time često stvaraju nerealna očekivanja”, upozorava doktor Nemrava te ističe kako je posebno osjetljivo područje, često opterećeno mitovima, i labioplastika, odnosno korekcija stidnih usana. U ordinaciji se, kaže, najčešće susreće s pogrešnim uvjerenjima da je riječ isključivo o estetskom zahvatu ili da postoji “ideal” kojem treba težiti.
“Prije svega, važno je naglasiti da ne postoji jedan ‘normalan’ izgled stidnih usana - raspon je jako širok. Drugo, razlozi za zahvat najčešće nisu samo estetski već i funkcionalni. I najvažnije - odluka mora biti osobna i donesena u miru, bez pritiska”, napominje estetski kirurg, dodajući kako je najčešći strah gubitak osjeta.
“Ako se zahvat radi pravilno, cilj je upravo suprotan - očuvati funkciju i ukloniti smetnje”, poručuje dr. Nemrava te zaključuje kako je danas iznimno važno da se pametno informiramo, odnosno da znamo prepoznati kvalitetne informacije od onih koje su samo dobro “upakirane”.
“Marketing je brz i jednostavan, medicina nikada nije. Ako netko nudi univerzalno rješenje ili savjet bez pregleda, to je prvi znak za oprez. Prava odluka može se donijeti tek nakon pregleda, analize i razgovora. Iskustvo kirurga i njegov stvarni rad mnogo su važniji od onoga što se vidi na društvenim mrežama.”
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....