Povećanje dojki

Lijepe grudi uz sigurne implantate

Žene bi trebale u razgovoru sa svojim plastičnim kirurgom provjeriti posjeduju li implantati koje koristi relevantne kliničke studije koje potvrđuju njihovu sigurnost

Ženske grudi stoljećima su glavni motiv umjetničkih djela, a njihov izgled danas je ženama važniji no ikad. Dok umjetnici njihovu ljepotu do savršenstva dovode pomoću kista, moderna tehnologija i plastična kirurgija omogućile su svakoj pripadnici ljepšeg spola da odabere njoj najprikladniji izgled dojki. Dvojbu „povećati grudi ili ne” zamijenile su potraga za dobrim plastičnim kirurgom i sigurnim implantatima, izboru veličine, oblika, prevenciji rizika… Ugradnja implantata – bilo zbog povećanja ili ujednačavanja veličine dojki, korekcije volumena nakon trudnoće, rekonstrukcije nakon mastektomije ili vraćanja čvrstoće kože i podizanja grudi zbog posljedica gravitacije i starenja – jedan je od najčešćih i najtraženijih estetskih zahvata koji milijunima žena vraća poljuljano samopouzdanje. No, prije zahvata iznimno je važno dobro se informirati te odabrati najkvalitetnije implantate na tržištu.

Idealna veličina

Danas postoji mnoštvo informacija o implantatima, pogotovo na društvenim mrežama. Žene ne bi trebale nasjedati marketinškim porukama, nego u razgovoru sa svojim plastičnim kirurgom provjeriti posjeduju li implantati koje koristi relevantne kliničke studije koje potvrđuju njihovu sigurnost te se raspitati o garanciji koju nude.

Na što sve treba obratiti pažnju prije odlaska „pod nož”, pojašnjavaju plastični kirurzi doc. dr. Ivo Džepina, dr. med. Miroslav Kinčl i prof. dr. sc. Zdenko Stanec, specijalisti opće, plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije. Pitanja pacijentica je mnoštvo, a među prvima je odabir idealne veličine.

– Idealna veličina grudi je ona koja je u skladu s cijelim tijelom te svakako treba izbjegavati pretjerivanje u veličini koje izgleda umjetno i neprirodno te bi u konačnici, vremenom, opet dovelo do gubitka samopouzdanja – kaže doc. Džepina, a s njim se slaže i prof. Zdenko Stanec, dodajući da optimalni izgled i veličina dojki često ovisi o regiji i kulturi u kojima pacijentica živi.

Kada na zahvat?

– U Južnoj i Sjevernoj Americi žene traže puno veće implantate od Europljanki i Azijki. U našoj sredini to je volumen od oko 350 mililitara. Oblik i volumen implantata određuje se na osnovi postojećeg izgleda i građe žene. Postoje standardna mjerenja na temelju kojih se određuje oblik i volumen implantata – kaže prof. Stanec, dok dr. Kinčl smatra da je idealna veličina dojke ona koju žena želi.

– Poimanja lijepe dojke toliko su različita da se liječnik koji operira u to ne bi trebao miješati. Osim, naravno, ako bi to narušilo uspjeh operacije ili zdravlje žene. Posebno sve više mlađih djevojaka žele sve veće dojke. Idealno je kad mlada žena želi napraviti korekciju dojki nakon porođaja. Najranije doba za povećanje grudi je punoljetnost, a gornje granice zapravo nema - kaže dr. Kinčl. S njim se slažu i kolege, a prof. Stanec dodaje da je sve više djevojaka koje ne čekaju porođaj već ugradnju implantata žele ranije. Ako je žena zdrava nema ograničenja u životnoj dobi, sve ovisi o njenom općem psihofizičkom stanju.

Koliko traje oporavak

Operacija traje u prosjeku 90 minuta. Za osobe koje se bave uredskim poslom dovoljno je mirovati četiri do pet dana, dok je za poslove koji zahtijevaju značajnije tjelesne napore potrebno oko tri tjedna oporavka. Poslije operacije potrebno je nositi poseban elastični grudnjak pet do šest tjedana kako bi tkivo zaraslo u optimalnom položaju. Kirurzi nošenje grudnjaka preporučuju i poslije oporavka, kako bi se smanjila mogućnost opuštanja grudi.

– Naravno da mora nositi grudnjak, jer implantat je dodatni teret za dojku i ako ga ne nosi, prije će se dojke opustiti – kaže dr. med. Miroslav Kinčl.

Pitanja sigurnosti

Ugradnja implatata podrazumijeva da će godinama biti „stanovnik” u tijelu, a napisi o puknućima implantata izazivaju strah. Što ako mi implantat pukne, hoću li dobiti tumor, hoće li mi se razliti unutar tijela, otrovati me? Takve dileme muče žene, no kirurzi ističu da je strah neopravdan.

Današnji implantati su tehnološki znatno napredniji i sigurniji. Međutim, svaka bi pacijentica trebala odabrati one koji su registrirani kod lokalnog nadležnog tijela (HALMED u Hrvatskoj) te imaju CE certifikat za plasman na tržište EU. Radi dodatne sigurnosti, poželjno je da je implantate odobrila FDA (Američka agencija za hranu i lijekove), što znači da su podvrgnuti višegodišnjim kliničkim istraživanjima kako bi se utvrdile karakteristike i njihova kompatibilnost s ljudskim organizmom. S obzirom na to da u tijelu pacijentice u prosjeku ostaju od deset do 15 godina, a nekad i dulje, važno je da imaju doživotnu garanciju na rupturu te poznate komplikacije povezane s ovom vrstom operativnog zahvata. Dakako, različite tvrtke nude različita jamstva pa je poželjno odabrati umetak poznatog proizvođača, koji je svoju poziciju na tržištu dokazao kroz dugi niz godina i stoga uživa povjerenje i među kirurzima i pacijenticama. Takvih brendova implantata danas u svijetu nema puno.

– Treba uvijek odabrati implantate renomiranih kompanija koje za svoj proizvod daju odgovarajuće, tj. najšire garancije. S takvim je implantatima povezan jako mali broj slučajeva ALCL-a, nastanka jedne vrste limfoma, iako uzročno-posljedična veza te bolesti i implantata još nije dokazana. Ovaj limfom je izuzetno rijedak i do sada je dokumentirano manje od 800 slučajeva u cijelom svijetu na desecima milijuna operiranih žena. Važno je naglasiti da implantati za povećanje grudi nisu niti na koji način povezani s povećanim rizikom za razvoj karcinoma dojke – ističe doc. Džepina.

– Implantati su vrlo otporni na udarce. Opisane su rupture kod prometne nesreće pritiskom pojasa u autu. Nema opasnosti kod leta avionom – naglašava prof. Stanec, a doc. Džepina dodaje da je, dođe li u prometnoj ili nekoj drugoj nezgodi ipak do puknuća, potrebno odstraniti implantat kao i ostatke silikona u unutrašnjosti dojke. Moderni implantati imaju vrlo gust silikonski gel tako da se neće razliti u tijelu.

Nakon mastektomije

Rak dojke, od kojeg danas nažalost obolijeva sve više žena, nije povezan s ugradnjom implantata, no oni su spas za žene kojima su zbog tumora odstranjene jedna ili obje dojke.

Dpc. Džepina smatra da je rekonstrukciju dojke najbolje učiniti istovremeno s mastektomijom, jer se tako u jednom operativnom zahvatu odstranjuje tumor i radi rekonstruktivni zahvat. Na ovaj način se izbjegava trauma gubitka dijela tijela jer se pacijentica nakon operacije budi s rekonstruiranom dojkom. Za pacijentice koje nisu spremne na prošireni operativni zahvat, rekonstrukcija se može učiniti nakon šest mjeseci.

– Takav postupak nije opasan po zdravlje i ne utječe na daljnje liječenje. Naravno, to ovisi i o vrsti raka dojke kao i o lokalnom nalazu u dojci. Indikacija se donosi posebno za svaku pacijenticu – kaže prof. Stanec. - U slučaju uznapredovalog raka dojke moguća je rekonstrukcija poslije završenog onkološkog liječenja, godinu do dvije nakon prve operacije. Iako, primarna rekonstrukcija daje bolje rezultate od naknadne.

Provjerite licencu liječnika

Implantati u grudima – bez obzira na razlog njihove ugradnje – ženama donose zadovoljstvo i kvalitetniji život, a moguće komplikacije potrebno je svesti na najmanji mogući minimum kako bi u potpunosti i bez ikakvih zdravstvenih problema uživale u svom novom izgledu. Uz odabir kvalitetnih implantata ni to više nije problem.

– Prvo i osnovno, provjerite licencu liječnika, jer augmentacije smije operirati samo plastični kirurg. Sve drugo je prevara i nadriliječništvo. To pacijentica, nažalost, osjeti tek kada se jave problemi, a obzirom i na rijetku, ali moguću pojavu malignog limfoma od ovojnice implantata, posebno treba paziti kome se prepustiti u ruke. Dakle, samo licenca, a ne priučenost – poručuje dr. Kinčl.

Linker
25. travanj 2024 07:02