Tjelovježba je općenito zdrava za duh i tijelo, pa tako i za kožu, budući da pojačava cirkulaciju krvi i dostavu potrebnih nutrijenata stanicama kože. No, navode se i mogući problemi na koži povezani sa sportom; kratkoročni, poput crvenila i začepljenih pora, ali i dugoročni, poput opuštanja kože. Ovo posljednje posebno se povezuje s trčanjem, jer ono, navodno, s godinama dovodi do mršavog i ispijenog lica, pa je skovan i termin "trkačko lice" (engl. runner‘s face). To nipošto nije medicinski termin, no neki smatraju da trčanje na duge staze s vremenom uzima danak na koži lica – teoretski, svaki puta kada tijekom trčanja lupite stopalom po tlu (pločniku), čeljust vam poskakuje gore-dolje, a ta konstantna gravitacijska sila može dovesti do opuštanja kože. U tim tvrdnjama ima istine, kažu stručnjaci, no to bi se ponajviše moglo odnositi na dugoprugaše.
Sile prirode
Oni, posebno ultramaratonci, općenito imaju niži postotak ukupne tjelesne masti, a izgled lica dobrim dijelom ovisi o masnim jastučićima, budući da mu upravo nakupine masnoća daju mladenačku strukturu. S gubitkom te masnoće koža se opušta, obrazi gube volumen, a bore, poput marionetskih (idu od kutova usta prema bradi), postaju izraženije. Naravno, vrijeme i gravitacija utječu na svačije lice, no ako osoba u startu ima manje masnoća, taj bi se proces mogao odvijati nešto brže. K tome, kod svakog vježbanja visokog intenziteta, ne samo trčanja, pojačana gravitacijska sila može oštećivati kolagenska i elastinska vlakna u koži te tako pridonositi opuštanju kože.
Ovome treba dodati i da dugoprugaši trče na otvorenom gdje su izloženi suncu, vjetru itd., a izlaganje suncu bez zaštite može pridonijeti bržem starenju kože. Smatra se da je čak 80 posto znakova starenja kože, uključujući stanjivanje i gubitak elastičnosti, posljedica oštećenja izazvanih UV zračenjem.
Posebne dobrobiti trčanja za kožu
No, ne treba sve gledati crno, jer vježbanje je istodobno dobro za kožu. Podaci pokazuju kako tjelovježba može ojačati mitohondrije, a oni su energetske centrale u stanicama, pa i u stanicama kože.
Trčanje je povezano s posebnim dobrobitima za kožu – dokazano je da redovito trčanje smanjuje prisutnost produkata uznapredovale glikacije (AGE-produkti, engl. advanced glycation end products) u koži, pa ih redovni trkači imaju 11 posto manje od vršnjaka koji ne vježbaju. Nakupljanje AGE-produkata, tj. određenih oblika proteina i lipida, povezano je sa starenjem kože, slabljenjem njene elastičnosti i smanjenom biomehaničkom čvrstoćom. Uključeni su i u razvoj mnogih degenerativnih bolesti, poput dijabetesa, ateroskleroze itd.
Kad se sve zbroji i oduzme, trebamo li se plašiti da ćemo zbog trčanja dobiti "trkačko lice"? Tehnički je to moguće, ali vjerojatno samo za osobe koje ekstremno vježbaju. S druge strane, ako se zbog trčanja osjećate bolje, onda je to najvažnije, a nitko vam ne brani da pritom pojačate njegu kože kako biste spriječili opuštanje.
Zaštita i njega
Osnovni je korak kožu zaštititi od sunca (to vrijedi za sve, ne samo za trkače). Trkačima na otvorenome savjetuje se prije aktivnosti na kožu nanijeti antioksidativni serum i kremu za zaštitu od sunca. Učinite to i ako trčite u rano jutro ili kasno popodne, jer i u to vrijeme UVA zračenje može biti jako, a poznato je da ono uzrokuje gubitak kolagena i pojavu bora. Ako se oznojite, osušite kožu i ponovo nanesite zaštitu. Dobar izbor antioksidansa mogu biti proizvodi sa zelenim čajem i vitaminom C, budući da ti sastojci umanjuju oksidativna oštećenja kože koja uzrokuju slobodni radikali.
Korisni mogu biti i sastojci koji stimuliraju proizvodnju kolagena, poput retinola u večernjoj njezi, kako bi koža ostala čvrsta i jaka, jer u borbi protiv starenja kože ključna je prevencija. Možete i s dermatologom razmotriti koji tretmani pomažu učvršćenju i kasnijoj pojavi opuštene kože. U svakom slučaju, mogućnost pojave „trkačkog lica” ne bi vas trebala odvratiti od tjelesne aktivnosti koju volite – sport je povezan s brojnim dobrobitima za zdravlje, a puno je i načina kojima se možete suprotstaviti opuštanju kože.