DAVID BAKARIĆ MIHALJEVIĆ
KRUG

Emotivna izložba ilustratorice Klasje Habjan donosi priču o odnosu djevojčice i psa, o prolaznosti i nježnosti

Izložba "Krug" otvorena je sve do 4. srpnja u zagrebačkoj Galeriji Kolekcionart.

Izložba "Krug" otvorena je sve do 4. srpnja u zagrebačkoj Galeriji Kolekcionart.

U zagrebačkoj Galeriji Kolekcionart prošlog tjedna otvorena je samostalna izložba ilustratorice i vizualne umjetnice Klasje Habjan pod nazivom "Krug" - poetičan ciklus koji spaja keramiku, crno-bijeli crtež i osobnu priču o prolaznosti. Izložba je otvorena do 4. srpnja, od utorka do petka od 10 do 19 sati te subotama od 10 do 14 sati.

image
DAVID BAKARIĆ MIHALJEVIĆ
image
DAVID BAKARIĆ MIHALJEVIĆ

U novom ciklusu Klasja Habjan polazi od intimne priče o odnosu djevojčice i psa, kroz koju progovara o prolaznosti, nježnosti, brizi i promjenama koje donosi vrijeme. Izložba se razvija iz autoričine pjesme od dvanaest stihova, čiji se narativ prenosi u vizualni slijed prizora izvedenih na keramici.

image
DAVID BAKARIĆ MIHALJEVIĆ
image
DAVID BAKARIĆ MIHALJEVIĆ

Kako objašnjava kustos izložbe Bartol Fabijanić: „Iako naslov pjesme/izložbe sugerira kružnost i ponavljanje, ovdje nije riječ o povratku istoga. Naime, put oko jezera, ponovljen u različitim životnim dobima, pokazuje kako vrijeme - svojim protokom - transformira naše odnose, tijela i perspektive. U ovome smislu, radovi Klasje Habjan bliski su Deleuzeovu razumijevanju vremena, prema kojem ponavljanje nikada ne proizvodi identičnost, nego razliku - isti pokret vraća se u izmijenjenom obliku - dok sam krug postaje sredstvo transformacije, a ne zatvorenosti.”

image
DAVID BAKARIĆ MIHALJEVIĆ

Odmičući se od ilustracije kao svog primarnog medija, Habjan se ovim ciklusom približava slikarstvu i prostornoj instalaciji. Središnji dio izložbe čini šest oslikanih keramičkih panela, izvedenih na pločicama ručno izrađenima u samoborskom studiju umjetnice Lorene Almaši. Paneli zajedno oblikuju cjelinu i uvode gledatelja u kružno kretanje priče. Keramika je pritom odabrana kao materijal koji istodobno nosi osjećaj krhkosti i trajnosti, dok sjaj glazure naglašava dojam trenutka, sjećanja i zajednički proživljenog vremena.

Dio izložbe čine i radovi na papiru, izvedeni u tehnici crteža i kolaža, koji funkcioniraju kao svojevrsne skice i otkrivaju proces nastanka ciklusa. U njima se vidi razvoj narativne strukture izložbe, kao i prijelaz motiva iz crteža u novi medij. Redukcijom formi i naglašavanjem bjeline prostora, Habjan stvara vizualno pročišćen, nježan i emotivan ciklus koji publici približava univerzalnu temu odnosa, odanosti i životnih promjena.

image
DAVID BAKARIĆ MIHALJEVIĆ

Ciklus “Krug” nastavlja umjetničino istraživanje medija oslikanih keramičkih pločica, započeto 2024. godine na umjetničkoj rezidenciji u portugalskoj tvornici pločica Viúva Lamego, gdje je nastao rad “Plesači”, izložen u Nacionalnom muzeju pločica u Lisabonu.

Izložba će za posjetitelje biti otvorena do subote, 4. srpnja, od utorka do petka od 10 do 19 sati, te subotama od 10 do 14 sati.

24. lipanj 2026 08:02