Brigitte Macron

 LUDOVIC MARIN AFP
Teška vremena

Brigitte Macron shrvana nakon odluke suda: "Oni koji je napadaju sada misle da mogu govoriti što žele, bez ikakvih posljedica"

Nedavno je sud odbacio tužbu koju je prva dama pokrenula zbog kleveti koje su se o njoj povlačile u javnom prostoru, prvenstveno da je "rođena kao muškarac" i da je "seksualno zlostavljala" svog supruga dok je još bio dječak.

Nedavno je sud odbacio tužbu koju je prva dama pokrenula zbog kleveti koje su se o njoj povlačile u javnom prostoru, prvenstveno da je "rođena kao muškarac" i da je "seksualno zlostavljala" svog supruga dok je još bio dječak.

Francuska prva dama Brigitte Macron (72) posljednjih je tjedana punila naslovnice svih svjetskih medija - od snimke na kojoj udara svojeg supruga pa do očitih ignoriranja, do distanciranosti prilikom susreta s članovima britanske kraljevske obitelji... Bilo je jasno da se nešto događa s prvom damom, a sada je i otkriveno što, piše Daily Mail.

Osim što je nedavno preminula njezina starija sestra Anne-Marie Trogneux s kojom je bila iznimno bliska, nedavno je donesena sudska presuda u slučaju tužbe koju je Brigitte pokrenula zbog kleveti koje su se o njoj povlačile u javnom prostoru, prvenstveno da je "rođena kao muškarac" i da je "seksualno zlostavljala" svog supruga dok je još bio dječak.

Naime, prva dama godinama je na meti online trolova te je pokrenula ovu tužbu u nadi da će se situacija smiriti, no Žalbeni sud u Parizu donio je odluku zbog koje je Brigitte "apsolutno shrvana", saznao je Daily Mail od svojih izvora.

Online trolovi

Sam slučaj usredotočio se na YouTube video koji su u prosincu 2021. objavile Amandine Roy, 53-godišnja vidovnjakinja, i 49-godišnja blogerica Natacha Rey. U spornom videu iznijele su više spornih tvrdnji, zbog čega su prvenstveno i proglašene krivima za klevetu te dobile novčanu kaznu. Nakon njihovih žalbi, sud je ustvrdio da u pitanju ipak nisu klevete, već tvrdnje koje su bile prisutne u javnom prostoru i prije njihovog videa, te koje su "iznesene u dobroj vjeri", odnosno, da su one same bile uvjerene da postupaju ispravno i u skladu s pravom, ili da barem nisu bile svjesne da čine nešto pogrešno.

image

Brigitte se posljednjih dana bori s teškim privatnim problemima

MOHAMMED BADRA AFP

Optužene Amandine i Natacha pozdravile su ovu pravnu pobjedu, a François Danglehant, jedan od njihovih odvjetnika, rekao je da su bile "progonjene i osuđene", ali da su sada slobodne izraziti svoja mišljenja. No, izvori sa Žalbenog suda negirali su da njihova odluka znači da su tvrdnje koje su dvije žene iznosile istinite.

Naime, presuda, piše Mail Online, jednostavno navodi da većina njihovih komentara "ne spada u pravnu definiciju klevete". Jedna od spornih 18 točaka možda je bila "tehnička kleveta", ističe izvor, a misli se na tvrdnju da je prva dama zlostavljala svog današnjeg supruga kad je bio dječak. "‘Međutim, sud je odbacio i ovu tužbu za klevetu, jer je utvrdio da su žene djelovale u dobroj vjeri, temeljeći svoja mišljenja na dobro poznatim činjenicama", pojasnio je izvor.

To je uključivalo činjenicu da je Emmanuel Macron imao samo 15 godina, kada se prvi put zbližio s budućom gospođom Macron, koja je tada bila njegova 40-godišnja udana učiteljica u njihovom rodnom gradu Amiensu, na sjeveru Francuske. Posebno je napomenuto da roditelji današnjeg predsjednika, oboje liječnici, nikada nisu prijavili njihovu vezu vlastima, što znači da se zločin mogao dogoditi, ali bi sada već bio u zastari.

Slučaj se nastavlja

Druga sporna tvrdnja, da je Brigitte Macron rođena kao dječak, pobijena je zbog činjenice da je glavno pitanje kod klevete je li podnositelju pritužbe oduzeta čast, dok u ovom slučaju nema ništa nečasno u tome što je transrodna osoba, pojasnio je pravni izvor za Daily Mail.

Sam francuski zakon o slobodi tiska iz 1881. navodi da je "svaka tvrdnja koja šteti časti ili ugledu osobe ili subjekta kojem se činjenica pripisuje kleveta", dok su suci procijenili da su mnoge tvrdnje Roya i Rey "previše neprecizne" ili "nekoherentne" da bi se "odredila dovoljno precizna optužba" koja "spada u pravnu definiciju klevete".

image

Brak Emmanuela i Brigitte uvijek je bio pod povećalom javnosti

MOHAMMED BADRA AFP

Odvjetnici prve dame odlučili su pak predmet odvesti pred Kasacijski sud koji može poništiti odluku Žalbenog suda. "Situacija je sada nepodnošljiva. Oni koji napadaju gđu. Macron sada misle da mogu govoriti što žele, bez ikakvih posljedica. To je sramotan preokret događaja, a komentatori diljem svijeta ga u potpunosti iskorištavaju. Zlostavljanje se svakako pojačalo i povećalo od ove presude", rekao je pravni izvor uključen u sud.

Tako je i Candace Owens, američka medijska komentatorica i autorica, bila jedna od onih koji su se obradovali presudi te rekla da bi "uložila cijelu svoju profesionalnu karijeru u činjenicu da je Brigitte Macron, sadašnja prva dama Francuske, rođena kao muškarac". Tvrdila je također i da "Brigitte nikada nije napadala tvrdnju da je rođena kao muškarac".

Na meti kritičara

Sam brak Macrona oduvijek je bio predmet žestokih napada upravo zbog njihovih početaka. Naime, par se upoznao 1992. u srednjoj školi La Providence u Amiensu, kad je Emmanuel bio 15-godišnji učenik, a ona njegova 39-godišnja profesorica drame.

image

Emmanuel Macron i Brigitte Macron upoznali su se kad je on imao samo 15 godina

GONZALO FUENTES AFP

Prva dama priznala je da se cijela njezina obitelj morala nositi s raznim glasinama, pa i njezin sin te dvije kćeri, od kojih je jedna bila kolegica iz razreda mladog Emmanuela. "Možete zamisliti što su čuli. Ali nisam htjela propustiti svoj život", rekla je Brigitte. Par je naposljetku svoju ljubav ovjekovječio 2007., kad su se i vjenčali, nakon što se današnja prva dama Francuske rastala od svojeg prvog supruga.

26. studeni 2025 01:00