ONLINE DOGAĐAJ

U Portugalu organizirana rasprava o trgovini egzotičnim životinjama u Europskoj uniji

Nedostatak odgovarajućeg zakonodavstva o egzotičnim kućnim ljubimcima može rezultirati i ozbiljnim problemima u dobrobiti životinja
Ilustracija
 Tony Karumba

Portugalsko predsjedništvo Vijećem EU-a bilo je 3. lipnja 2021. domaćin online događaja 'Unregulated exotic pet trade in the EU: a threat to health and biodiversity' koji su suorganizirale organizacije Eurogroup for Animals i Animal Advocacy and Protection (AAP) kako bi se istražili rizici koje predstavlja trgovina egzotičnim kućnim ljubimcima u EU-u i mogućnosti za bolju regulaciju, objavili su Prijatelji životinja.

Na početku eventa puštena je videoporuka portugalske ministrice poljoprivrede Marije do Céu Antunes, koja je rekla da je „potrebno produbiti pitanje dobrobiti životinja, o čemu se mora razmišljati u integriranom i interdisciplinarnom pristupu…. Prijevoz životinja mora se obavljati u skladu sa zdravstvenim pravilima i propisima o dobrobiti kako se ne bi ugrozilo javno zdravlje i zdravlje životinja. Zajednički rad na promicanju poboljšanja dobrobiti životinja ključan je za izgradnju rješenja za globalne izazove s kojima se suočavamo, poput širenja bolesti, otpornosti na antimikrobne sastojke, između ostalih, koji nastaju i proizlaze iz klimatskih promjena. Naš uspjeh uvijek će ovisiti o stalnom dijalogu i našoj bliskoj suradnji u stvaranju boljih alata i jačanju usklađenosti. Dakle, kao i prije, nastavit ćemo surađivati.”

Navela je da su nedostatak znanja i povećan uzgoj prijetnja za dobrobit životinja, a ujedno rizik za javno zdravlje, te da je potrebno uspostavljanje usklađene zakonske regulacije na razini EU-a koristeći kao model postojeće najbolje prakse.

Nakon uvodnog govora uslijedila su izlaganja stručnjaka i rasprava između predstavnika Europske komisije i predstavnika država članica.

Rizici od iskorištavanja i trgovine divljim životinjama postali su bolno jasni prošle godine svjetskim izbijanjem SARS-COV-2, virusa koji uzrokuje Covid-19. Iako se svijet još uvijek nosi s razornim učincima Covida-19, razgovori oko zoonoza bili su usredotočeni na ulogu ilegalne trgovine divljim životinjama u širenju patogena.

U raspravi su naglašeni zdravstveni rizici za građane EU-a koje predstavlja neregulirana trgovina egzotičnim kućnim ljubimcima, budući da je rastući trend njihova držanja značajno povećao vjerojatnost širenja sličnih praksi u EU-u.

Osim zdravstvenih rizika, trgovina egzotičnim kućnim ljubimcima ima razoran utjecaj na biološku raznolikost, kako na globalnoj razini tako i unutar EU-a, uzrokujući pad populacije divljih životinja u prosjeku za 62 % u područjima gdje se trguje vrstama, što neke gura bliže izumiranju, kao i rizik od prijenosa bolesti na domaće divlje životinje. Egzotične vrste mogu ugroziti izvornu biološku raznolikost ako pobjegnu ili budu puštene u divljinu.

Bernska konvencija i Konvencija o biološkoj raznolikosti (CBD) identificirali su trgovinu egzotičnim kućnim ljubimcima kao jedan od glavnih putova za unošenje invazivnih stranih vrsta u EU.

Konačno, nedostatak odgovarajućeg zakonodavstva o egzotičnim kućnim ljubimcima može rezultirati i ozbiljnim problemima u dobrobiti životinja; životinje pate i to je etički problem koji trebaju uzeti u obzir zakonodavstva EU-a.

Moderatorica eventa, Reineke Hameleers, izvršna direktorica organizacije Eurogroup for Animals, rekla je da trgovina egzotičnim životinjama predstavlja brojne rizike za EU i potrebna je odlučna akcija: „EU-ovim Zelenim sporazumom i Strategijom za biološku raznolikost do 2030. godine EU ima priliku i dužnost smanjiti rizike povezane s trgovinom egzotičnim kućnim ljubimcima, dok istovremeno pokazuje globalno vodstvo kako bi se preokrenuli razorni utjecaji ljudskih aktivnosti na prirodu i biološku raznolikost. Treba proširiti opseg novog Akcijskog plana za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom i istražiti načine za pravilno reguliranje trgovine divljim životinjama.”

Događaj je ujedno bio prilika za pokretanje nove AAP-ove publikacije „Infected and undetected: Zoonoses and exotic pets in the EU” koja nudi pregled uloge koju imaju egzotični sisavci koje drže kao kućne ljubimce u državama članicama EU-a, a spasio ih je AAP, u prijenosu zoonotskih bolesti.

„Naša analiza otkriva da je otprilike jedan od sedam egzotičnih kućnih ljubimaca koje je AAP spasio u posljednjih pet godina nosio barem jedan potencijalno opasan zoonotski patogen. U slučaju spašenih napuštenih životinja, incidencija potencijalno opasnih zoonotskih patogena bila je nevjerojatnih 50 %. Ova otkrića potvrđuju da trenutačni regulatorni okvir EU-a nije dovoljno opremljen za sprečavanje, otkrivanje i reagiranje na rizike od zoonotskih bolesti koje predstavlja trgovina egzotičnim kućnim ljubimcima. Hitno je potreban pristup predostrožnosti u obliku Pozitivne liste EU-a”, izjavio je David van Gennep, izvršni direktor AAP-a

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. svibanj 2024 00:25