NAJPRESTIŽNIJA DODJELA

Objavljene nominacije za 90. dodjelu Oscara: Trijumf 'The Shape of Water'

THE SHAPE OF WATER, from left: Michael Shannon, Sally Hawkins, Octavia Spencer, 2017., Image: 356998412, License: Rights-managed, Restrictions: (FSC:AR), Model Release: no, Credit line: Profimedia, Everett
Profimedia, Everett
Nominacije koje mnogi glumci ne mogu dočekati upravo su one za najprestižniju nagradu u filmskoj industriji. Ove godine održat će se jubilarna 90. dodjela Oscara, a s najviše nominacija nagrađen je film 'The Shape of Water'.

Objavljene su nominacije u sve 24 kategorije za ovogodišnju dodjelu nagrade Oscar koja će se održati 4. ožujka, a kao domaćin svečane dodjele vraća se komičar i voditelj Jimmy Kimmel. Iz dosadašnjih dodjela, kao što su Zlatni globus, SAG nagrade i BAFTA već su se mogli predvidjeti favoriti, ali bilo je iznenađenja kao i svake godine među kojima je nominacija filma "Get Out" u kategoriji najboljeg filma. Najviše nominacija odnio je film "The Shape of Water" Guillerma del Tora, a među njima su i one najvažnije: za najbolji film, režiju, scenarij te za glumce Sally Hawkins, Octaviju Spencer te Richarda Jenkinsa.

Po broju nominacija nije daleko ni film "Dunkirk", Christophera Nolana - nominiran je u osam kategorija, ali među njima nije niti jedna glumačka, dok jednu nominaciju ima film "Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri" koji je osvojio velike nagrade na dodjeli Zlatnih globusa i SAG nagrada.

Pogledajte popis nominacija:

NAJBOLJI FILM

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
The Post
The Shape of Water
Dunkirk
Lady Bird
Get Out
Call Me By Your Name
Phantom Thread
Darkest Hour

NAJBOLJI REDATELJ

Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

NAJBOLJA GLUMICA

Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

NAJBOLJI GLUMAC

Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq

NAJBOLJI ORIGINALNI SCENARIJ

The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

NAJBOLJI ADAPTIRANI SCENARIJ

Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

NAJBOLJI ANIMIRANI FILM

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

NAJBOLJA ORIGINALNA PJESMA

“Mighty River,” Mudbound “Mystery of Love,” Call Me By Your Name
“Remember Me,” Coco
“Stand Up for Something,” Marshall
“This Is Me,” The Greatest Showman

NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM

Abacus (Small Enough to Jail)
Faces/Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

NAJBOLJI KRATKOMETRAŽNI DOKUMENTARNI FILM

“Eden and Eddie”
“Heaven Is a Traffic Jam on the 405”
“Heroin/e”
“Knife Skills”
“Traffic Stop”

NAJBOLJI STRANI FILM

A Fantastic Woman
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

NAJBOLJA SPOREDNA GLUMICA

Mary J. Blige, Mudbound

Allison Janney, I, Tonya

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water

NAJBOLJI SPOREDNI GLUMAC

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World S

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

NAJBOLJA ŠMINKA I FRIZURA

Darkest Hour

Victoria & Abdul

Wonder

NAJBOLJA MONTAŽA

Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

NAJBOLJI VIZUALNI EFEKTI

Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy: Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

NAJBOLJI KRATKOMETRAŽNI IGRANI FILM

“Dekalb Elementary”
“The Eleven O’Clock”
“My Nephew Emmett”
“The Silent Child”
“Watu Wote/All of Us”

NAJBOLJI KRATKOMETRAŽNI ANIMIRANI FILM

“Dear Basketball”
“Garden Party”
“Lou”
“Negative Space”
“Revolting Rhymes”

NAJBOLJA ORIGINALNA GLAZBA

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

NAJBOLJA SCENOGRAFIJA

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

NAJBOLJA FOTOGRAFIJA

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

NAJBOLJI DIZAJN KOSTIMA

Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria & Abdul

NAJBOLJA MONTAŽA ZVUKA

Baby Driver
Blade runner
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars :The Last Jedi

NAJBOLJE MIKSANJE ZVUKA

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi