Kroz povijest su bili simbol statusa, čistoće i moći. Egipatske faraonke nosile su ih uz zlato, kraljica Elizabeta I. ima ih na gotovo svakom službenom portretu, a Jacqueline Kennedy ih je uvijek nosila u tri niza u kombinaciji s pastelnim kostimima. Jedna od najpoznatijih bisernih ogrlica ona je iz filma "Doručak kod Tiffanyja" koju je nosila Audrey Hepburn, a imala je čak četiri niza bisera.
Tu bogatu tradiciju danas u suvremeni, nosivi nakit prevodi hrvatska dizajnerica Petra Mičić Garibović kroz svoj brend AMAS Bijoux, čija nova proljetno-ljetna kolekcija bisere stavlja u samo središte.
I dok su dugo vremena bili rezervirani za posebne prigode, u 20. stoljeću Coco Chanel ih je prebacila iz svečanog u svakodnevno, a svoju punk estetiku krajem osamdesetih dala im je i Vivienne Westwood. Iako se biserni nakit dugo percipirao kao nešto što se naslijedilo od bake, posljednjih par godina biseri su postali cool, zabavni i svježi — nose ih svi redom, od Rihanne do glumca Barryja Keoghana i Harryja Stylesa koji umjesto zlatnog lančića oko vrata nosi bisere. I oni dokazuju da biseri nisu samo za posebne prigode, već i za svakodnevne izlaske, poput kave u gradu ili večere s prijateljima — jednako dobro izgledaju uz elegantne modne komade i u casual verziji uz oversized bijelu košulju i traperice.
------------Tradicija prevedena u suvremeni nakit
Upravo u tom smjeru zamišljena je i nova kolekcija brenda AMAS Bijoux, pa su u liniji za proljeće i ljeto biseri središnji element.
------------"Ove sezone fokus je na jedinstvenim biserima. Cilj je bio spojiti nasljeđe i suvremenost u nosivim, upečatljivim formama", istaknula je Petra. U novoj kolekciji svaki biser nosi svoju priču jer je svaki jedinstven. Razlikuju se teksturom, oblikom i nijansom. Bella ogrlice i narukvice tako će vam biti glavni saveznici ove sezone jer će transformirati i najjednostavniju kombinaciju u sofisticirani look, bez ikakvog napora.
------A osim bisera, u kolekciji se nalaze i statement naušnice, tri nova modela inspirirana arhitekturom, igrom svjetla te zanimljivim teksturama. Prizma hvata i lomi svjetlo, Flow prati kretanje tijela, dok je Marie inspirirana rozetom sv. Marije i donosi spoj tradicije i arhitekture.
U kolekciji je srebrno dominantna paleta, donoseći hladnu eleganciju i kontrast ljetnim kombinacijama, a jedan od noviteta su duple chain naušnice, dizajnirane za one koji imaju više rupica kako bi ih iskoristili za više efektnih kombinacija.
Sav nakit izrađen je od 925 srebra, sa ili bez pozlate, a bez obzira na to tražite li ogrlicu s prirodnim biserima, par upečatljivih naušnica ili cool narukvice, sve možete pronaći na amasbijoux.com, a možete provjeriti i njihovu ponudu sunčanih naočala.