Društvene mreže preplavili su videi u kojima djevojke dokumentiraju svoje iskustvo čitavog procesa hijaluronidaze i zašto su se uopće odlučile na taj korak.
Još donedavno, bujne, sočne usne napućene filerima bile su jako poželjne, ali sada je, očito, na snazi prirodan izgled i clean girl estetika zavladala je društvenim mrežama. Promjena u estetskim standardima vidljiva je na svakoj razini, pa čak i kad su u pitanju nokti. Za razliku od prijašnjih godina kad su dugački gel nokti u jarkim bojama bili najčešći odabir, u posljednje vrijeme nose se kratki nokti u nude ili zagasitim bojama, ako se uopće stavlja išta na nokte.
I dok je puno jednostavnije promijeniti boju noktiju, uklanjanje filera ipak je nešto zahtjevnije. Sam proces zove se hijaluronidaza, a zapravo je u pitanju otapanje filera i povratak na prirodno stanje prije ikakvih tretmana. Društvene mreže preplavili su videi u kojima djevojke dokumentiraju svoje iskustvo čitavog procesa i zašto su se uopće odlučile na taj korak.
Žrtve "lip filler blindnessa"
Najčešće je u pitanju otapanje filera u usnama, a svoje je iskustvo podijelila i Mirta Miller (27) koja je u videu priznala da je imala "lip filler blindness", odnosno, da nije bila svjesna toga kako zapravo izgledaju njezina usta, ni koliko su velika. Puno djevojaka u svojim videima spominje isto iskustvo i tek sada počinje cijeniti svoj prirodan izgled.
Dr. med. Jelena Jakić Petrović, specijalista dermatovenerolog i vlasnica Poliklinike Jakić, rekla nam je da je najčešći razlog za hijaluronidazu migracija filera, koja se često događa u području usana i ispod očiju, stvarajući natečenost i nepravilan oblik.
"Pretjerana količina filera također može dovesti do prevelikih i neprirodnih rezultata koji ne odgovaraju licu pacijenta, a nepravilna aplikacija može uzrokovati kvržice, asimetriju ili efekt ‘napuhanog lica‘. Dugotrajna i učestala aplikacija filera može s vremenom dovesti do nakupljanja materijala u tkivu, što može rezultirati natečenim i neprirodnim izgledom lica te gubitkom definicije kontura", ističe dr. Jakić.
‘Cilj je poboljšati, a ne promijeniti lice‘
Otkriva nam tako da se sve više ljudi odlučuje za biostimulatore kolagena, polinukleotide, neinvazivne metode i laserske tretmane koji potiču prirodnu regeneraciju kože i vraćaju joj čvrstoću, umjesto pretjeranog dodavanja volumena filerima.
"Polinukleotidi su posebno traženi jer potpomažu obnovu tkiva, poboljšavaju hidrataciju i elastičnost kože te dugoročno usporavaju proces starenja, što ih čini odličnom alternativom za one koji žele prirodno pomlađivanje bez dodavanja umjetnog volumena", dodaje.
Kao liječnica, smatra da je cilj estetske dermatologije poboljšati, a ne promijeniti lice te da bi, samim time, intervencije trebale biti minimalne i prilagođene individualnim karakteristikama. "Danas, kada je ‘skinimalizam‘ postao dominantan trend, zdravlje i kvaliteta kože postaju prioritet u estetskoj dermatologiji, što me jako veseli. Oduvijek zagovaram prirodan pristup ljepoti, naglašavajući da je njegovana, hidratizirana i zdrava koža najljepši temelj svježeg izgleda", naglašava.
Podizanje svijesti o važnosti umjerenosti
Promjene estetskih standarda nisu zaobišle ni slavne, pa su tako brojne žene odlučile otopiti filere. Jedna od prvih koja je javno progovorila o tome bila je Courtney Cox (60) koja je priznala da prilikom postupnog dodavanja filera nije ni primijetila koliko su joj izmijenilo i izgled. Tek nakon što je vidjela fotografije, shvatila je da ne prepoznaje svoje lice.
Ariana Grande (31) također je progovorila o uklanjanju filera i botoksa, naglašavajući kako sada preferira prirodniji izgled. Kristin Davis (60) jedna je od žena koje su najviše osjetile na svojoj koži komentare po pitanju njezina izgleda. "Iako nikada nije eksplicitno govorila o uklanjanju filera, vidljive razlike sugeriraju da se i ona odlučila za povratak suptilnijim korekcijama", primjećuje dr. Jakić.
Dodatno komentira i da ovaj trend među poznatim osobama odražava sve veću svijest o važnosti umjerenosti u estetskim zahvatima. Ističe i da se estetski standardi mijenjaju, a sve je izraženiji pomak prema suptilnim i prirodnim poboljšanjima umjesto drastičnih promjena.
Ostavlja li hijaluronidaza trajne posljedice?
Ono što nas je posebno zanimalo jest ostavlja li hijaluronidaza trajne posljedice, i odgovor je ne - ako se pravilno izvodi. Međutim, upozorava dr. Jakić, česta aplikacija i otapanje filera može s vremenom utjecati na elastičnost kože, zbog čega uvijek preporučuje umjerenost i postepene prilagodbe.
"Najbolja praksa je pričekati najmanje dva tjedna nakon otapanja prije ponovne aplikacije filera kako bi se tkivo stabiliziralo. Ako se fileri apliciraju prečesto, može doći do gubitka potpore u tkivu, zbog čega lice može izgledati umorno i iscrpljeno", govori nam.
Ali, kada hijaluronidazu primjenjuje stručnjak s iskustvom, rizici su minimalni. Međutim, kod nestručnog izvođenja mogu se pojaviti komplikacije poput prekomjernog otapanja, gdje se gubi i prirodni volumen lica, alergijskih reakcija, koje su rijetke, ali moguće kod osjetljivih pacijenata. "Kao i neujednačeno otapanje, što se može dogoditi ako filer nije ravnomjerno apliciran ili ako je bio previše duboko postavljen", zaključuje dr. Jakić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....