VEDRAN PETEH CROPIX
Hvalevrijedan projekt

Zagrebačka financijašica s 23 godine pokrenula je platformu za promociju domaćih umjetnika: "Odaziv je bio izuzetno pozitivan"

Iako njezino obrazovanje nije povezano s umjetnošću, mlada ekonomistica toliko strastveno prati art scenu da je odlučila kreirati mjesto na kojem se umjetnici mogu predstaviti, prodavati svoje radove i graditi dugoročnu vidljivost, a publika ih može otkriti u opuštenijem, manje formalnom okruženju

Iako njezino obrazovanje nije povezano s umjetnošću, mlada ekonomistica toliko strastveno prati art scenu da je odlučila kreirati mjesto na kojem se umjetnici mogu predstaviti, prodavati svoje radove i graditi dugoročnu vidljivost, a publika ih može otkriti u opuštenijem, manje formalnom okruženju

Autentičnost, dostupnost i međusobna podrška unutar umjetničke scene - to su vrijednosti koje zagovara nova digitalna platforma Artbeat posvećena suvremenoj umjetnosti i podršci mladim umjetnicima koju je pokrenula Hana Ibrahimpašić. Iako se ova mlada Zagrepčanka sama ne bavi umjetnošću (radi u financijskom sektoru te je upisala MBA studij iz financija i bankarstva na ZŠEM-u), redovito odlazi na izložbe i revno prati zbivanja na art sceni, prema kojoj je s godinama stekla veliko poštovanje. Iz te se ljubavi rodila ideja o Artbeatu, kojeg će Hana predstaviti u četvrtak, 5. lipnja u Oris Kući arhitekture izložbom UVERTIRA, na kojoj će biti izloženi radovi odabranih umjetnika čiji opus čini temelj Artbeatove početne selekcije - Mije Markušić, Caroline Barbarić, Frana Ferkovića, Jessice Gobert, Zvonimira Haramije i Dantea Luke Žanetić. Hana nam je otkrila kako bira umjetnike s kojima surađuje te što joj je cilj kad je u pitanju njezin novi projekt.

image

Hana Ibrahimpašić, pokretačica platforme Artbeat

VEDRAN PETEH CROPIX

Kako bi opisali svoju platformu, koja joj je glavna svrha?

Artbeat je online platforma nastala s ciljem stvaranja prostora za vidljivost i promociju hrvatskih autora, te razvoja održivog, pristupačnog i angažiranog odnosa između suvremene umjetnosti i publike. Kroz digitalni prostor koji omogućuje kupnju radova odabranih autora, kao i kroz popratne tekstove, intervjue i suradnje, Artbeat teži demokratizaciji umjetničkog tržišta i poticanju dijaloga.

Što vas je motiviralo?

Trenutni koncept ArtBeata nije nastao odjednom – razvio se organski kroz nekoliko faza. Prva ideja pojavila se sredinom 2023. godine kroz izradu online kalendara svih izložbi koje se održavaju u Hrvatskoj. To je bio moj prvi konkretan korak prema povezivanju publike s njihovim radovima. Ubrzo nakon toga nastao je editorial segment – serija intervjua, razgovora i autorskih tekstova koji su otvarali prostor za razumijevanje konteksta u kojem ti umjetnici stvaraju. Tek nakon tog iskustva postalo mi je jasno koliko zapravo nedostaje platformi koje ne samo da dokumentiraju suvremenu scenu, nego je i aktivno podržavaju. Tako je ArtBeat izrastao u ono što je danas – mjesto gdje se umjetnici mogu predstaviti, prodavati svoje radove i graditi dugoročnu vidljivost, a publika ih može otkriti u opuštenijem, manje formalnom okruženju.

image

Rad The Stranger Zvonimira Haramije

PRESS
image

Braco i seka, ulje na dasci umjetnice Mije Markušić

PRESS

Kakvi su bili vaši prvi koraci u realizaciji te ideje?

Početak ArtBeata bio je vrlo intuitivan, ali i postepen. Projekt je ozbiljnije krenuo sredinom 2023., nakon početne ideje o kalendaru i kasnijeg editorial segmenta. U tom trenutku krenulo je promišljanje o tome kako stvoriti platformu koja ne bi samo predstavljala radove, već i aktivno podržavala mlade umjetnike kroz promociju i prodaju. Vizualni identitet razvijen je u suradnji sa Skupa Studiom (Jelka Margita Bogdanić i Hana Matić), s jasnom idejom da estetika platforme prati suvremenu i autentičnu prirodu sadržaja. Prve objave pokazale su da postoji interes i prostor za ovakav format, što mi je dalo potvrdu da ArtBeat ide u dobrom smjeru.

Kako pronalazite i birate umjetnike koje promovirate?

Najčešće ih otkrivam na izložbama – to mi je i dalje najvažniji i najiskreniji način za upoznavanje s radom nekog autora. Volim vidjeti kako rad "diše" u prostoru, kako funkcionira u kontekstu i kakva je energija iza njega. Osim toga, naravno, dio umjetnika dolazi i kroz preporuke ili se sami jave putem platforme, ali u većini slučajeva najprirodnije mi je doći do njih kroz izravno iskustvo – gledajući, promatrajući, slušajući. U odabiru mi je važno da je rad autentičan, da ima jasnoću u izrazu, ali i otvorenost za razvoj.

image

Slika Bazen Frana Ferkovića

PRESS
image

Na izložbi će biti i radovi Caroline Barbarić

TOMISLAV PANCIROV

Kakav je bio odaziv mladih umjetnika na projekt?

Odaziv je bio izuzetno pozitivan, što mi je dalo dodatni poticaj da nastavim razvijati platformu. Umjetnici su prepoznali ArtBeat kao prostor koji im pruža ozbiljan, ali pristupačan okvir za predstavljanje vlastitog rada. Bitno je to što se njihovi radovi ne prikazuju samo kao produkt za prodaju, već se kontekstualiziraju kroz tekstove, vizualnu komunikaciju i pažljivo kurirane formate. Osim same vidljivosti, osjećaj zajedništva i osjećaj da netko "stoji iza njih" pokazao se jednako važnim.

Koliko platforma okuplja umjetnika i iz kojih sve područja umjetnosti?

Artbeat trenutno predstavlja 7 umjetnika iz Hrvatske, a taj broj postepeno raste. Umjetnici koji trenutno sudjeluju na platformi su: Mia Markušić, Carolina Barbarić, Matej Vuković, Zvonimir Haramija, Jessica Gobert, Fran Ferković i Dante Luka Žanetić. Najzastupljeniji su mediji slikarstvo, grafika i kiparstvo, ali sve više otvaramo prostor i za druge medije. Fokus nije na jednom mediju, već na kvaliteti izraza i osobnosti pristupa. Cilj je stvoriti što širu i življu sliku suvremene scene, ali bez gubljenja jasnog autorskog identiteta koji je temelj svega.

13. lipanj 2025 12:24