Nikola Brzak savjetuje kako u pet dana obići tri atraktivna grada, a da se pritom ne zaobiđu najzanimljivije prirodne i kulturno-povijesne atrakcije te restorani s vrhunskom paellom i churrosima.
Kad se spomene city break - kratki odmor u nekom gradu bez velikih troškova - iz naše perspektive čini se da Španjolska ne pripada popisu takvih odredišta. Ali nije tako, barem ne iz mog iskustva. Zahvaljujući niskobudžetnim aviokompanijama, koje iz Hrvatske uvode sve više letova prema europskim gradovima, bez problema možete direktno odletjeti do Alicantea. Let iz Zagreba do tog obalnog španjolskog grada traje dva sata i 40 minuta, a povratna zrakoplovna karta može se kupiti već za 26 eura. Pod uvjetom da nosite samo ruksak, koji je meni bio sasvim dovoljan za boravak od pet dana, pogotovo zato što vam je lijepo vrijeme gotovo uvijek zagarantirano. Uz Alicante sam posjetio još dva grada - Murciju i Valenciju - i svaki je poseban na svoj način.
BIJELA OBALA
Alicante ima više od 300 sunčanih dana u godini i dio je takozvane Costa Blance, više od 200 kilometara dugačkog pojasa duž Sredozemnog mora. Ime u prijevodu sa španjolskog glasi Bijela obala - ne samo zbog boje pijeska već i tradicionalnih kuća. Zanimljivo je, međutim, da je naziv Costa Blanca nastao kao marketinški trik za promoviranje turizma šezdesetih godina prošlog stoljeća - kad je British Airways uveo letove za taj dio Španjolske. I dandanas je ovo područje popularno među britanskim turistima, a sve više i kod naših građana. Dva dana će vam, međutim, biti sasvim dovoljna da vidite glavne atrakcije. Odlična baza za razgledavanje bio mi je hotel Estudiotel Alicante, gdje su četiri noćenja za dvije osobe 330 eura.
BORBA ZA TVRĐAVU
Prvo što ćete primijetiti u Alicanteu su ulice prepune palmi, pa tako i uz najpoznatiju gradsku šetnicu Explanada de España. Tu su i brojni restorani i kafići, a na kraju je predivna pješčana plaža. Iznad nje je utvrda Santa Barbara, s koje se pruža veličanstven pogled na grad i more. Smještena je, naime, na gotovo 170 metara visokoj planini Benacantil, a njeni temelji sežu u 9. stoljeće, kad su tim područjem vladali Arapi. Četiri stoljeća kasnije tvrđavu osvaja vojska španjolskog kralja Alfonsa, a kako je toga dana bio blagdan sv. Barbare, po njoj dobiva ime. U kasnijim razdobljima tvrđavom su upravljali drugi vladari i države, a 1963. se otvara za javnost. Na Santa Barbaru se možete popeti pješice, no ima i dizalo.
TORANJ KATEDRALE
Iz Alicantea sam otišao na jednodnevni izlet u Murciju. Vožnja vlakom traje sat vremena, a cijena povratne karte je 20 eura. Murcia je sveučilišni grad s mnogo parkova, a među njenim simbolima je i Katedrala čija je gradnja započeta u 14., a završena u 15. stoljeću. U kasnijim razdobljima je nadograđivana pa spaja različite stilove - gotiku, renesansu i barok. Na toranj se možete popeti samo s vođenom grupom, i to dvaput dnevno - u 12 i u 16 sati - što će vas stajati sedam eura. Loša vijest je da vodiči govore samo španjolski jezik. Najzanimljiviji dio ture bili su pogled s tornja te prostorija u kojoj stajanjem dijagonalno od druge osobe, okrenuti prema zidu, možete razgovarati.
KRALJEVSKA ZGRADA
Šetajući gradom otkrili smo El Real Casino de Murcia, koja spaja arhitektonske stilove iz polovice 19. i početka 20. stoljeća, a ulaz se naplaćuje tri eura. Nije, međutim, riječ o kockarnici, već o kompleksu s predivnim dvoranama, ukrašenima slikama i skulpturama poznatih španjolskih umjetnika. Ondje se održavaju brojna događanja - izložbe, promocije knjiga, paneli, poslovne konferencije... Obnova Casina je trajala od 2006. do 2009., a tadašnji španjolski kralj Juan Carlos I. dao mu je titulu "El Real" (Kraljevski). U Murciji još vrijedi posjetiti i crkvu sv. Eulalije, trg Glorieta de España te vrt Floridablanca. Možete se prošetati i obalom rijeke Segure te za sedam eura unajmiti čamac i veslati pola sata.
ISUŠENA RIJEKA
Do Valencije sam također skoknuo na jedan dan iz Alicantea. Vožnja vlakom traje oko dva sata, a cijena povratne karte je 30 eura, jer se rezervacija po smjeru naplaćuje pet eura. Grad je prebogat sadržajima pa ostanite barem dva dana. Jedna od najzanimljivijih stvari u gradu je park u nekadašnjem koritu rijeke Turije, koju su vlasti isušile nakon katastrofalne poplave 1957. Park se proteže na površini od devet kilometara - od Bioparka na zapadu do Grada umjetnosti i znanosti na istoku. Iznad jednog dijela parka se proteže Most cvijeća - najljepši u gradu. Grad je poznat i po Katedrali na čiji se toranj također možete popeti, ali za dva eura i kad god želite. Tri eura se pak plaća ulaz u Muzej keramike. Tu je i Gradska vijećnica, gdje je ulaz besplatan.
IMPRESIVAN KOMPLEKS
U središtu Valencije su dva lijepa trga - Gradske vijećnice i Redonda, pokraj kojeg je Orxateria Santa Catalina, s odličnim churrosima za 6,5 eura. Centralna tržnica gdje se, uz ostalo, prodaju svježe voće i sokovi neizostavna je točka za "energy break". U Valenciji je i jedan od najimpresivnijih kompleksa u Španjolskoj - Grad umjetnosti i znanosti. Sastoji se od sedam zgrada i objekata koje služe za razne svrhe. Ondje su, naime, kino, koncertne dvorane i jedan od najvećih akvarija u Europi. Akvarij je u dijelu koji se zove Oceanografic i ima više od 500 morskih vrsta - dupine, morske pse, pingvine... Cijena ulaznice za odrasle osobe je 37, a za umirovljenike i djecu 27 eura. No, toliko je impresivan da ga se definitivno isplati vidjeti.
DOBRO JE ZNATI
ULICA GLJIVA
U središtu Alicantea atrakcije su barokna Gradska vijećnica i El Carrer dels Bolets - u prijevodu Ulica gljiva. Krase je skulpture gljiva španjolskog umjetnika Sergija Martineza, koji je time 2016. dao novi identitet povijesnom dijelu grada.
TRADICIONALNI SPECIJALITET
Valencia je domovina paelle, jela od riže s kurkumom ili šafranom te raznim vrstama povrća, mesa i plodova mora. Kušao sam je u restoranima Los Gomez u Valenciji i Plaza 6 u Alicanteu, gdje mi je bila puno bolja. Moja preporuka za sladoled je Amorino Gelato u Alicanteu.
POPODNEVNI ODMOR
Naučite osnove španjolskog jer engleski malo tko govori. Imajte na umu i da Španjolci prakticiraju popodnevni odmor siestu pa neki restorani i muzeji rade dvokratno.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....