Barbara Nola 

 SFF PRESS
radno ljeto

Barbara Nola o ulozi u novoj krimi-seriji: „Slovenski sam morala naučiti kao da ‘pijem vodu‘, a jedan me dječak potpuno oduševio”

Glumica nam je u Sarajevu otkrila kako se pripremala za ulogu u kriminalističkoj seriji, zašto joj je audicija stigla u teškom životnom trenutku i zbog čega mladom kolegi predviđa veliku budućnost.

Glumica nam je u Sarajevu otkrila kako se pripremala za ulogu u kriminalističkoj seriji, zašto joj je audicija stigla u teškom životnom trenutku i zbog čega mladom kolegi predviđa veliku budućnost.

Barbara Nola ovog ljeta gotovo da nema predaha. Nakon što je na Dubrovačkim ljetnim igrama i Splitskom ljetu igrala u Magellijevu „Skupu”, stigla je na Sarajevo Film Festival, gdje su predstavljena čak dva projekta u kojima glumi, a iz Sarajeva se već vraća u Zagreb na nastavak snimanja serije „Slučajna obitelj”, novog projekta Nove TV.

Jedan od projekata koji ju je doveo u Sarajevo slovenska je kriminalističko-psihološka mini-serija redatelja Matevža Luzara, čija se ideja vrti oko pitanja: „Tko je veći kriminalac, onaj koji je opljačkao trezor ili oni koji imaju nešto u trezoru?” Na festivalu su prikazane dvije završne epizode, a Barbara Nola u seriji igra majku glavne junakinje Sonje Kern, koju tumači slovenska glumica Tina Vrbnjak.

image

Barbara Nola i slovenska glumica Tina Vrbnjak koja u seriji ima glavnu ulogu i glumi njezinu kći

SFF PRESS

Serija je nastala u produkciji RTV Slovenije i hrvatske produkcijske kuće Antitalent, uz koproducentsko sudjelovanje Hrvatske radiotelevizije i Radiotelevizije Crne Gore te potporu Slovenskog filmskog centra, a riječ je o prvoj koprodukciji triju nacionalnih televizijskih kuća.

U središtu petodijelne serije je Sonja Kern, noćna čuvarica koja se nakon pljačke budi na podu bankarskog trezora i ne sjeća se što se dogodilo. Budući da nema tragova provale, alarm se nije oglasio, a nadzorne kamere nisu zabilježile ništa, upravo ona postaje glavna osumnjičena. Sonja je samohrana majka bez novca i s policijskim dosjeom, a kako istraga napreduje, iza pljačke se počinje otkrivati mnogo veća priča u kojoj se isprepliću politika, kapital i interesi moćnih ljudi.

Barbara Nola u toj priči igra Sonjinu majku, a time i pripada obiteljskom krugu glavne junakinje koja se, osim s istragom i sumnjama koje padaju na nju, mora nositi i s posljedicama svega što se dogodilo. Upravo je zbog te uloge Barbara najveći dio svojih scena snimala u Ljubljani, a slovenski joj, unatoč tome što ga je za potrebe snimanja morala ozbiljno svladati, nije bio sasvim nepoznat.

image

Glumica je u Sarajevu predstavila dva projekta

SFF PRESS

„Slovenski jezik mi je u uhu još od djetinjstva jer sam ljetovala na Silbi, gdje ima puno Slovenaca, i s njima sam se družila kao klinka. Ali imala sam malu sreću jer je moj lik porijeklom iz Hrvatske pa sam mogla govoriti slovenski s naglaskom. Slovenski kolege bili su zadovoljni mojim izgovorom, a meni je bio najveći problem dovoljno dobro svladati jezik da ne moram misliti o izgovoru, već da ga naučim, kako bi mi rekli, kao piti vodu, da se mogu koncentrirati na glumu. I to mi je uspjelo”, govori glumica. I predstavu ‘Skup‘ sam igrala na dubrovačkom narječju tako da mi je ova godina puna jezičnih akrobacija”, govori sa smijehom glumica i dodaje kako joj je boravak u Ljubljani bio za pamćenje. Grad je, kaže, po mjeri čovjeka, ugodan, lijep, čist, ljudi su pristojni i drago joj je što je mogla raditi van Zagreba i Hrvatske s nekim novim ljudima.

„Ova serija bi mogla biti nešto poput onoga kako rade Skandinavci. Ovo je prva suradnja triju nacionalnih kuća, što znači da automatski ima više novca, veći izbor glumaca i da se može ozbiljnije raditi. Nadam se da će biti prikazana i izvan regije”, kaže.

Do uloge je, međutim, došla u vrlo teškom privatnom razdoblju. Iz produkcijske kuće Antitalent nazvala ju je Katarina Prpić i zamolila da snimi audiciju, no Barbara se u tom trenutku teško mogla koncentrirati na posao jer joj je preminula majka.

image

Ekipa serije ‘Trezor‘ na crvenom tepihu Sarajevo Film Festivala

SFF PRESS

„Jednostavno nisam bila u stanju pa sam odugovlačila. No, nakon njezina nagovaranja, uspjela sam nakon tri tjedna snimiti što je trebalo i na kraju sam dobila ulogu. I sada sam, naravno, sretna jer ono što sam vidjela u Sarajevu zaista je odlično. Serija je napeta, uzbudljiva i drži pažnju svake sekunde”, govori.

Posebno je zadovoljna glumačkom ekipom s kojom je radila jer se radi o vrhunskim profesionalcima, a među kolegama izdvaja jedno mlado ime kojem predviđa veliku budućnost.

„Bilo mi je fantastično raditi s ponajboljim slovenskim glumcima mlađe generacije, koji su čudo. Naravno, tu je bio i naš Leon Lučev, a posebno bih izdvojila divnog i talentiranog dječaka Jašu Marinčića, koji glumi mog unuka i koji bi, po meni, mogao postati novi Slavko Štimac”, hvali svog mladog kolegu s kojim je i prošetala crvenim tepihom Sarajevo Film Festivala.

Ali slovenska serija nije jedini razlog njezina dolaska u Sarajevo. Na festivalu je premijerno prikazan i film „Pukotine u ledu” srpske redateljice Maje Miloš, u kojem Barbara igra majku lika koji tumači Jovana Stojiljković, srpska glumica koja je već godinama u vezi s hrvatskim glumcem Goranom Bogdanom. U šali kaže da je zbog te premijere propustila zabavno druženje sa slavnim Woodyjem Harrelsonom.

image

Barbara Nola s Jašom Marinčićem, dječakom koji u seriji glumi njezinog unuka

SFF PRESS

A nakon Sarajeva nema mnogo vremena za odmor. Barbara se vraća u Zagreb, gdje nastavlja snimati „Slučajnu obitelj”, a čeka je i još jedna predstava. Kada je pitamo ima li uz takav tempo uopće vremena za sebe i normalan život, odgovor je kratak.

„Ne znam, nemam. Još uskačem i u jednu predstavu i zaista nemam pojma kako sve stižem”, priznaje.

Ipak, tijekom ljeta uspjela je uhvatiti dva tjedna odmora koje je provela u obiteljskoj kući u Podgori. No ni tada posao nije potpuno ostavila po strani.

„Od toga sam tjedan dana čitala nove epizode serije i učila tekst za predstavu. Sljedećih nekoliko mjeseci ne mogu razmišljati ni o čemu osim o poslu.”

20. kolovoz 2026 15:01