Nakon najkraće konklave u posljednjih sto godina, Robert Prevost koji je većinu života proveo kao misionar u Peruu, postao je poglavar Katoličke crkve i uzeo ime Lav XIV.
Kad je bijeli dim iz Sikstinske kapele prošlog tjedna simbolično označio da je u manje od 24 sata odabran nasljednik pape Franje, mnogi su ostali zatečeni izborom. Iako se uoči konklave spominjalo nekoliko kandidata, obrat se dogodio u trećem krugu glasovanja kada su kardinali odabrali tek drugog papu iz Novog svijeta - Amerikanca Roberta Francisa Prevosta, koji je uzeo ime Lav XIV. Rođen 1955. u Chicagu, on je prvi papa iz SAD-a i ujedno državljanin Perua, gdje je proveo mnoge godine kao misionar. Njegov izbor za papu označio je povijesni trenutak i donio snažnu poruku o univerzalnosti Crkve i njezinoj otvorenosti prema drugačijim kulturnim i društvenim iskustvima. A upravo Prevost potječe iz multikulturalne obitelji. Njegov otac Louis Marius Prevost bio je američki vojni veteran i školski ravnatelj, dok je majka Mildred Martínez Prevost po zanimanju knjižničarka imala kreolsko podrijetlo s karipskim korijenima, vjerojatno iz Dominikanske Republike ili Haitija. Bila je osam godina starija od oca i prvo dijete rodila je u kasnim tridesetima.
Obitelj je živjela u Doltonu, predgrađu Chicaga, s tri sina. Budući da su bili veoma pobožni, Prevost je kao dječak služio kao ministrant i pjevao u zboru, pokazujući rano zanimanje za duhovni poziv. Njegov brat Louis izjavio je kako je odmalena znao da će biti svećenik. "Dok su se druga djeca igrala kauboja i Indijanaca, Robert je glumio svećenika. Mislim da je oduvijek znao svoj poziv", izjavio je Louis Prevost. Studirao je matematiku na sveučilištu Villanova u Pennsylvaniji, a zatim teologiju na Katoličkom teološkom institutu u Chicagu, gdje je stekao magisterij iz bogoslovlja. S 27 godina otišao je u Rim na daljnje studije, a za svećenika je zaređen 1982. Kasnije je doktorirao kanonsko pravo na Papinskom sveučilištu sv. Tome Akvinskoga u Rimu. No, unatoč akademskom profilu, najdublji trag ostavio je na terenu - kao misionar u Peruu. Višegodišnji rad u sjevernom Peruu započeo je 1985., gdje je radio kao župnik, profesor i pastoralni savjetnik.
Bio je poznat po tome što je znao slušati i povezivati se s ljudima. Njegovo djelovanje u Peruu ostavilo je dubok trag da se i nakon izbora za papu u tamošnjim medijima i župama o njemu govori s poštovanjem i toplinom. Njegov uspon u crkvenoj hijerarhiji bio je postupan: papa Franjo ga je 2015. imenovao biskupom Chiclayoa, a kasnije, 2023., postavio na važnu funkciju prefekta Dikasterija za biskupe, dajući mu time ključnu ulogu u odabiru budućih biskupa diljem svijeta. Iste godine Franjo ga je proglasio kardinalom, što je bio i jasan signal da se s Prevostom računa u vrhu Crkve. Amerikanac se smatra umjerenim, no na društvenim pitanjima često zauzima progresivne stavove, slično papi Franji, s posebnim senzibilitetom za marginalizirane skupine poput migranata i siromašnih. No, na doktrinarnim pitanjima poput ređenja žena ostaje konzervativan. "Držao se podalje od najosjetljivijih i najkontroverznijih pitanja u Crkvi", rekao je papinski analitičar CBS Newsa Francis Rocca.
Uzeo je ime Lav XIV., čime se simbolički povezao s Lavom XIII., papom koji je krajem 19. stoljeća zagovarao socijalnu pravdu i prava radnika. Njegovo papinsko geslo, prožeto jednostavnošću i služenjem, reflektira njegovo životno uvjerenje da Crkva prije svega mora biti bliska ljudima, osobito onima na marginama. Privatno, novi papa je ljubitelj sporta, posebno bejzbola (navijač je Chicago White Soxa, momčadi koja dolazi iz radničkog dijela grada), a voli i tenis - omiljeni igrač mu je Španjolac Carlos Alcazar. Voli jutarnje šetnje, čitanje knjiga iz povijesti i filozofije, igru Wordle, a u mladosti je bio zaljubljenik u jazz. Govori engleski, španjolski, talijanski, francuski, portugalski i latinski. Jako voli kuhati, što je naučio u Peruu, gdje je često spremao obroke za zajednicu. Njegovo omiljeno jelo je lomo saltado, jer spaja različite kulture na jednom tanjuru, rekao je u jednom ranijem intervjuu.
Novi papa je sve donedavno bio aktivan na društvenoj mreži X gdje je dijelio objave o politici, uključujući i one koje kritiziraju stavove Trumpove administracije o imigraciji. U brojnim intervjuima dotaknuo se važnosti prijateljstava, podrške obitelji i svakodnevnih malih radosti koje ga ispunjavaju. Prvi dani papinstva obilježeni su naglaskom na pastoralnu blizinu. U jednoj od svojih prvih propovijedi poručio je da Crkva mora biti "svjetionik u noći" i utočište za one koji traže smisao. U njegovom govoru nije bilo velikih riječi, ali bilo je iskrenosti, što ulijeva nadu mnogim vjernicima koji žele inkluzivniju Crkvu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....