Ivana Radovniković

 PRIVATNA ARHIVA
ČAROBNA ITALIJA

Pjevačica Ivana Radovniković o putovanju života: "Etna je eruptirala dan nakon mog odlaska pa sam uspjela otkriti blaga Sicilije!"

Nekadašnja teen zvijezda s prijateljicama je posjetila jug Italije. Na Siciliji je unajmila automobil i obilazila najveće gradove, najpoznatije znamenitosti, plaže, restorane i kafiće. Otok ju je očarao i već se planira vratiti

Nekadašnja teen zvijezda s prijateljicama je posjetila jug Italije. Na Siciliji je unajmila automobil i obilazila najveće gradove, najpoznatije znamenitosti, plaže, restorane i kafiće. Otok ju je očarao i već se planira vratiti

Putovanje Sicilijom je zaista bilo kratko i slatko, a donijelo mi je toliko mnogo. Dokaz je kako se s dobrom pripremom, voljom i s nekoliko dobrih prijateljica može vidjeti i doživjeti puno čak i u tako kratkom vremenu od samo tri dana. Već godinama sanjam o putovanju Sicilijom, no tek smo se ovog proljeća uspjele uskladiti nas četiri prijateljice i konačno ostvariti plan. Detaljno, ali relativno brzo zahvaljujući modernoj tehnologiji smo složile jedan ambiciozan plan puta i želja. Tri mjeseca smo se u zajedničkoj WhatsApp grupi međusobno opsjedale fotkama i videima hrane i lokacija. Jutro kad smo sjele u avion bile smo uzbuđene kao da idemo na ekskurziju. Krajem svibnja krenule smo letom iz Zagreba u Palermo, u ranim jutarnjim satima pa smo imale cijeli dan za iskoristiti. Cijena povratne karte bila je oko 90 eura po osobi.

Na aerodromu u Palermu preuzele smo unajmljenu Toyotu Corollu koja je bila automatik što je bilo vrlo korisno za uske i strme uzbrdice i uličice kroz koje smo se zavlačile. Ceste na Siciliji su dobre, relativno brze i prohodne. Najveći izazov je bila suluda vožnja po Palermu, ali mojoj prijateljici Ivi, koja je vozila, ni to nije bio problem. Javni prijevoz nismo koristile jer smo sve željele vidjeti u vlastitom tempu, a i dobar dio lokacija koje smo obišle ne bismo stigle bez osobnog automobila. Imale smo sreću da nas je pratilo vedro i toplo vrijeme. Temperatura je bila između 21 i 23 stupnja. Gužve nisu bile prevelike i neusporedivo su manje u odnosu na Napulj i Amalfijsku obalu gdje sam bila krajem travnja. Ne samo da smo imale sreću s vremenom, samo nekoliko dana nakon našeg odlaska eruptirala je Etna.

image

Ivana je na Siciliji provela predivna tri dana

PRIVATNI ALBUM

Kaotični Palermo

Proputovale smo otok od Palerma do Agrigenta, preko Siracuse i Catanije, do bajkovite Taormine, a dani su nam bili ispunjeni prizorima zbog kojih se čovjek zauvijek zaljubi u jug Italije. Bilo je smijeha, nešto promašenih skretanja i puno najboljeg limoncello spritza ikad. Jedna od stvari koje su nas najviše veselile bila je hrana, odnosno street food. Palermo je tu briljirao posebno poznata gradska tržnica Ballarò. Kaotičan je, šaren, mirisan (ponekad i smrdljiv) i bučan. Na tržnici Ballarò doživite pravi ulični spektakl — prodavači s mikrofonima spojenima na zvučnike pjevaju, bakice kuhaju na štandovima i svađaju se, a mirisi pečene ribe i začina mame na svakom koraku. Tamo smo jele svježu ribu i morske plodove, caponatu i arancine na sto načina. Puno domaćeg stanovništva se isprepliće sa znatiželjnim turistima. Hrana im je jako važna i ponosni su na svoju kuhinju. Cijene su zaista prihvatljive, svakako jeftinije nego u Hrvatskoj. Tako ćete jednu kavu s mlijekom platiti oko 1.30-1.80€, na tržnici mali tanjur hrane možete pojesti već za jedan euro. Imaju, kao i neke druge mediteranske zemlje, siestu koja traje od 14 do 16h, a večera im je glavni dio dana. Palermo čine većinom njegove ulice — sirove, šarmantne i pune života. Ljudi su veseli, čak nije bila ni velika gužva. Primijetila sam puno starijeg stanovništva što me podsjetilo da je Sicilija mjesto "plavih zona" gdje je životni vijek puno veći od prosjeka. U Palermu prva stanica neka vam bude veličanstvena Cattedrale di Santa Vergine Maria Assunta — jedna od najimpresivnijih građevina Sicilije.

image

Živopisne tržnice, ulice, dućani i restorani, Ivanu su oduševili

PRIVATNI ALBUM
image

Road trip po Siciliji, Ivani je dugo bio želja

PRIVATNI ALBUM

Priroda i Plaže

Scala dei Turchi ili "Turske stepenice" bilo je naše prvo zaustavljanje prije Agrigenta, prirodno čudo koje nas je ostavilo bez daha. Ova prirodna formacija, oblikovana vjetrom i morem tijekom tisućljeća, sastoji se od bijelog lapora i podsjeća na skale koje se spuštaju u tirkizno more. Naziv "Scala dei Turchi" potječe iz vremena kada su saracenski pirati, koje su lokalni stanovnici nazivali "Turci", koristili uvalu kao zaklon od vjetrova i sigurno pristanište tijekom svojih napada na obalna sela. Kupanje je dopušteno, ali treba biti pažljiv jer stijene znaju biti skliske. U Taormini, biseru istočne obale, najviše nas je osvojio pogled s antičkog Teatro Greco na Jonsko more i Etnu u daljini. Na Instagramu se čini glamurozno, a i u stvarnosti je mjesto jednako bajkovito, a atmosfera na Corso Umbertu, glavnoj šetnici, prava mediteranska.

image

Oduševio ju je svaki kutak čarobnog otoka

PRIVATNI ALBUM
image

Kaže kako će se sigurno ponovno vratiti

PRIVATNI ALBUM

Siracusa

Dolina hramova (Valle dei Templi) u podnožju Agrigenta navodno je jedno od najspektakularnijih arheoloških nalazišta antičke Grčke izvan same Grčke. Hram Concordije iz 5. st. pr. Kr. gotovo je savršeno očuvan, a kip palog Ikara u blizini podsjetnik je na ljudsku ambiciju i pad. Cijela dolina prostire se na 1.300 hektara, što Dolinu hramova čini najvećim arheološkim parkom u Europi. Ulaznica za arheološki park stoji 17 eura, a navodno je najljepše pri zalasku sunca. Toliko nismo imale vremena jer smo već bile na putu do sljedeće lokacije - Siracuse.

image

Od Palerma do Taormine sve je uspjela obići za tri dana

PRIVATNI ALBUM
image

Bogata povijest Sicilije ostavila ju je bez daha

PRIVATNI ALBUM

Siracusa me posebno osvojila. Stari grad se nalazi na otoku Ortigia, koji je spojen mostovima. Ortigia ima poseban karakter, možda me najviše podsjetila na moj rodni grad Zadar i pomalo na Valletu (Malta). Najviše uskim kamenim ulicama, živom šetnicom uz more i trgovima punim života, zrači dušom starog Mediterana. Grad je nedjeljom navečer prepun ljudi, mladih i starih, koji se druže na zidićima uz obalu. Miriše mi na doma. Teško je to opisati. Nakon šetnje centrom sjele smo na večeru gdje smo probale duplu porciju njihovog specijaliteta Aperifisha (puno ribe i morskih plodova s krumpirima na drvenim pladnjevima).

Siracusa je jednostavno čarobna. Grad s dušom starom više od 2700 godina. Nekoć jedna od najmoćnijih grčkih kolonija u Sredozemlju, dom fizičara Arhimeda, a danas mjesto gdje povijest, more i šarm Mediterana dišu zajedno. Bile smo smještene na otoku Ortigia — staroj gradskoj jezgri Siracuse. Kao i u Palermu, smještaj nas je koštao 35 eura po osobi preko Bookinga. Piazza Duomo s katedralom koja skriva ostatke antičkog hrama božice Atene, jedan je od najljepših trgova koje smo vidjele. Fontana Aretusa — mitski izvor uz more, prepun papirusovih biljaka. Castello Maniace na samom jugu Ortigie — savršeno mjesto za zalazak sunca nad Jonskim morem koje izgleda kao da gori.

Kad si u Italiji, očekuješ da će hrana biti vrhunska. Sicilija nas tu nije razočarala — zapravo, čak i ručkom u restoranu u Agrigentu u koji smo zabunom sjele, a imao je ocjenu 2.6, bile smo zadovoljne. Isprobale smo arancine (pržene kuglice punjene rižom i mesom), sfincione (lokalna verzija pizze s rajčicom i sirom) te naravno — cannole. Moram priznati da mi je cannolo bio ipak malo presladak, ali ostali kolači i sladoledi su fantastični. Svejedno cannoli su simbol ovog mjesta i treba ih probati.

image

Hrana je u svakom restoranu bila fantastična, govori Ivana

PRIVATNI ALBUM
image

Najviše su, kaže, jele morske plodove

PRIVATNI ALBUM

Od Catanije do Etne

Do Catanije nas je pogled na Etnu pratio cijelim putem. Njene erupcije oblikovale su izgled Catanije, a grad se svaki put, poput feniksa, podizao iz pepela. Danas možete otići na izlet do samog kratera, ali samo nekoliko dana nakon što je eruptirala, dio kratera se urušio. Catanija također ima životopisnu tržnicu poput Palerma. La Pescheria — šarena, živahna tržnica gdje se ribari nadvikuju, osjete se mirisi mora, začina i svježih limuna, a nalazi se odmah u blizini glavnog trga. Šetnja kroz Piazza del Duomo prava je lekcija iz povijesti.

Na sredini trga stoji crni slon od vulkanskog kamena, poznat kao ‘u Liotru‘, zaštitnik Catanije već stoljećima. Većina baroknih građevina u Cataniji izgrađena je od crnog vulkanskog kamena. Rekla bi da Sicilija stvarno ima dušu, a Catania neki svoj karakter. Taormina je pitoreskno i bajkovito mjesto istočne obale Sicilije. Ovo šarmantno mjesto smješteno je na litici iznad Jonskog mora i već stoljećima očarava putnike i umjetnike svojim pogledima, bogatom poviješću i mediteranskim šarmom. Taormina je osnovana još u 4. stoljeću prije Krista, a kroz stoljeća su njome vladali Grci, Rimljani, Bizantinci, Arapi i Normani, ostavljajući tragove u arhitekturi i kulturi koje možete osjetiti na svakom koraku. Vjerojatno je najviše "posh" od svega što smo vidjele na Siciliji, a takve su i cijene. Corso Umberto je glavna ulica puna butika, galerija i restorana s domaćom sicilijanskom kuhinjom. Taormina je bila omiljeno odredište slavnih poput Grete Garbo, Oscara Wildea (njegov kip je na trgu) i D. H. Lawrencea, koji je ovdje i napisao dio svog romana "Ljubavnik lady Chatterley". Ovdje je snimama i sezona poznate serije "Bijeli lotos", a outfiti iz serije se prodaju u buticima po precijenjenim iznosima. Teatro Greco jedno je od najljepših mjesta koje sam imala priliku posjetiti. Ulaz košta 14 eura. Stajati na tom povijesnom mjestu, koje je još u 3. stoljeću pr. Kr. odzvanjalo dramama i glazbom, stvarno je čudesno.

image

Zajedno su unajmile automobil

PRIVATNI ALBUM

Manje poznata mjesta

Tindari se nalazi na vrhu brda iznad Tirenskog mora gdje se smjestila predivna crkva Santuario della Madonna Nera di Tindari, posvećena Crnoj Madoni, zaštitnici putnika i pomoraca. Legenda kaže da su njezin kip donijeli sirijski redovnici u 8. stoljeću, a ljudi joj stoljećima dolaze moliti za zaštitu i ispunjenje želja. Unutrašnjost crkve je prekrasna. Odmah pokraj crkve nalaze se ostaci Teatro Greco di Tindari iz 4. stoljeća pr. Kr., gdje su se nekad izvodile antičke drame pod otvorenim nebom. Pogled seže na more, Isole Eolie na horizontu i pješčanu lagunu (Laguna di Marinello). Tindari je mali, ali ako vas put ikad odvede na Siciliju, stavite ga na listu. Meni je ostao u srcu. Monreale se nalazi na brdu iznad Palerma. Poznat je po svojoj bogatoj povijesti, nevjerojatnim mozaicima i pogledu na Palermo koji oduzima dah. Katedrala Monreale (Duomo di Monreale) Jedno od najljepših djela normanske arhitekture na svijetu, poznata po zlatnim bizantskim mozaicima koji prekrivaju cijelu unutrašnjost. Claustro dei Benedettini -mirno dvorište s više od 200 bogato ukrašenih stupova. Terasa s panoramskim pogledom uz katedralu s koje se pruža spektakularan pogled na Palermo, obalu i planine. Uličice starog grada kojima se možete prošetati jer su pune cvijeća, lokalnih obrta i mirisa sicilijanske kuhinje.

Manollo je obavezan ako ste u samoj blizini Palerma i to zbog vrhunske hrane i ako netko poželi na kupanac. Predivna pješčana plaža, tirkizno more i duga šetnica idealna za laganu šetnju ili spritz uz zalazak sunca. Na večeru smo svratile u Trattoriu da Piero na Piazzi Mondello jer nudi autentičnu sicilijansku kuhinju s naglaskom na svježe morske plodove. Preporučujem da probate njihovu salata od hobotnice i škampa s rajčicom, češnjakom i paprom, bruskete sa srdelama... ma ustvari sve, a kuha se sve doslovno ispred vas. Mondello je nekad bilo ribarsko selo, pa ne čudi takva ponuda, a danas je jedno od najpopularnijih ljetovališta Sicilije — i mjesto gdje su snimane brojne talijanske filmske scene.

image

Ivana se nije uspjela okupati, iako su, kaže, neke plaže čarobne

Tri korisna savjeta za putovanje na Siciliju

1. Unajmite rent-a-car s punim osiguranjem — bez toga nema road tripa po Siciliji jer u pripremi za putovanje iščitale smo hrpu foruma i recenzija zbog kojih nismo htjele riskirati depozit. Nas je taj izdatak ukupno koštao 220 eura. Preporuka za automatik.

2. Katedrala i tržnica u Palermu je must-see — zbog pogleda na grad s krovova katedrale i atmosfere. Ulaz u katedralu je besplatan, dok je od svih obilazaka najbrži onaj koji vodi na krovove (Tetti) 7 eura.

3. Obavezno posjetite Dolinu hramova i popnite se na vidikovce u Taormini jer taj pogleda ne možete doživjeti preko fotografija.

10. lipanj 2025 09:48