Akademski "Me Too"

Krenuli u lov na seksualne napasnike: Pristiglo oko 60 studentskih prijava na četiri zagrebačka fakulteta

Akademija dramskih umjetnosti, Akademija likovnih umjetnosti, Filozofski i Vetrinarski fakultet nakon niza optužbi i prijava na seksualno, ali i druge oblike nasilja, uspostavili su jasne kanale za prijavu protiv profesora napasnika.

"The show must go on", odnosno predstava mora ići dalje, bio je odgovor koji je glumica Sanja Vejnović dobivala kada je tražila zaštitu od kolege koji je na setu maltretirao mizoginim i seksističkim primjedbama i nju i ženski dio ekipe. Čini se kao da se sada kolo sreće okrenulo, jer priča i otkrivanje zlostavljača ne staje. Sanja je posljednja u nizu glumica koja je podijelila svoja ružna iskustva gostujući u RTL Direktu, no nije otkrila identitet spomenutog zlostavljača, a ni glumca koji je pokušao nasilno ući u njezinu hotelsku sobu kada je imala samo 20 godina.

Lavinu reakcija nemoguće je zaustaviti - ono što je započelo kao niz anonimnih objava na Facebooku potaknulo je neke hrvatske fakultete da djeluju konkretno.

image
Matea Mavrak, Ana Tikvić, Asja Krsmanović i Nadine Mičić, pokretačice stranice Nisam tražila.
PRIVATNA ARHIVA

Čitajte i: Pokretačice Nisam tražila zajednice: ‘Teško je čitati na tisuće potresnih poruka, ali nećemo prestati‘

Mlada glumica iz Srbije Milena Radulović, javno je kazala da ju je silovao njezin učitelj glume Miroslav Aleksić, potom su četiri sarajevske glumice otvorile stranicu 'Nisam tražila'. Nakon niza optužbi na profesore s Akademije Dramskih Umjetnosti u Zagrebu, reagirala je i dekanica, a sada njezin primjer slijede i druge akademije. Nakon što je oformila radnu skupinu i omogućila anonimnost žrtava, prijave su počele stizati. U medijima su se pojavljivale brojke o čak 28 prijava.


Na ADU je jedna osoba udaljena od studenata

"Teško je govoriti precizno o brojkama, jer su dvije trećine prijava stigle putem anonimnog obrasca pa imena prijavitelja ne znamo. Veliki dio prijava ipak navodi godine ili razdoblje u kojemu se nasilje dogodilo pa temeljem toga zaključujemo da se uglavnom radi o prijavama bivših studentica/studenata. Do sada je prijavljeno devet zaposlenika ADU i šest osoba koje na ADU više ne rade", rekla je Franka Perković Gamulin za Gloria.hr i dodala da se prijave uglavnom odnose na seksualno uznemiravanje.

Na Dramskoj akademiji, potvrdila nam je dekanica, u ovom je trenutku jedna osoba oslobođena dijela svojih radnih obaveza koje se odnose na rad sa studentima.

image
Franka Perković Gamulin, dekanica ADU
RONALD GORšIć CROPIX

"Nakon što smo sve prijave proslijedili nadležnim institucijama (MUP, DORH) te nakon konzultacije s Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova, imenovala sam Povjerenstvo koje će proći kroz sve prijave i pokušati utvrditi činjenice za svaki pojedini slučaj. Temeljem izvještaja tog Povjerenstva postupit ću, ukoliko za to bude temelja, sukladno mojim obavezama propisanim Zakonom o radu, Statutom i Pravilnikom o radu Akademije", kazala je Franka Perković Gamulin.

Čitajte i: Me Too pokret u Hrvatskoj otkriva mračne tajne niza institucija: ‘Ima puno konkretnih dokaza‘

Drugi fakultet koji je krenuo aktivno u poticanje prijave seksualnog nasilja, barem kroz svoje studenstke organizacije, je Filozofski fakultet u Zagrebu, koji je kroz instituciju studenstkog pravobranitelja potaknuo prijave. Norma Trkovnik, koja je izabrana na tu dužnost, zaprimila je sve dosadašnje prijave, a kazala nam je da na Filozofskom žele krenuti putem Dramske akademije.

"Ideja nam je napraviti isto što i ADU. Dakle, radnu skupin, koja bi oformila povjerenstvo koje će se baviti isključivo slučajevima seksualnog zlostavljanja. Na sjednici Fakultetskog vijeća smo to htjeli spomenuti, no nije došlo na red. U planu nam je organizirati sastanak nas i zainteresiranih profesora, koji bi se trebao dogoditi ubrzo pa ćemo vidjeti što će se dogoditi", kazala nam je Norma Trkovnik.


Na Filozofskom je već sedam prijava

U Normine ruke, odnosno na njezin e-mail, stiglo je ukupno sedam prijava, svih sedam prijava je urudžbirala, a u njima se spominju imena šest profesora.

"Svi studenti koji su podnijeli prijavu su žene, a svi prijavljeni profesori muškarci. Ime jednog profesora ponavlja se dva puta i taj slučaj za sada najbolje i napreduje jer je taj profesor barem djelomično odmaknut od nastave, od studenata i ograničeni su mu komunikacijski kanali prema studentima", kazala je Trkovnik.

"Nakon što su se utvrdile opravdane sumnje - javilo se više ljudi da je bilo neugodnih iskustava, utvrdili su se i neki digitalni zapisi te je tom profesoru ograničen pristup nastavi. Ali dolaze ispitni rokovi, netko ih treba održati, kao i ocijeniti seminarske radove. Znači da mu je komunikacija uglavnom svedena na to", razjasnila je studentska pravobraniteljica.

image
Norma Trkovnik, Filozofski fakultet u Zagrebu
LINKEDIN

Istaknula je i da je udaljavanje profesora učinio nadležni odsjek, jer profesoru nije stigla nikakva zabrana od uprave fakulteta. "To je učinio odsjek da zaštite studente, to je bilo jedino što je u njihovoj moći", tvrdi Trkovnik.

Čitajte i: Marijana Mikulić o silovanju kolegice: 'Zašto ne izlazimo van s imenima? Zato što se bojimo'


Seksualano uznemiravanje i druga vrsta vrijeđanja

Prijave su stigle od sadašnjih, ali i od bivših studentica Filozofskog fakulteta. "Sve prijave koje sam podnijela su zbog seksualnog uznemiravanja, ali ima tu i dodatnih elemenata poput - vrijeđanja žena, seksističkih napada, vrijeđanja manjinskih i drugih nacionalnih skupina, vođenje virtualne nastave u alkoholiziranom stanju...", nabrojala je Trkovnik.

Nakon što zaprimi prijavu studentice, opisuje nam Norma, uglavnom se još nekoliko puta čuju oko prikupljanja eventualnih dokaza, digitalnih tragova i svega što bi moglo pomoći. "Sve te materijale, ako ih ima, sklopim zajedno i napišem službenu prijavu, koju zatim urudžbiram fakultetu. Na njima je kako će postupiti. Na posljednjem sastanku rekli su da će te slučajeve odrađivati Povjerenstvo za određivanje povrede radne dužnosti, koje treba utvrdili je li profesor počinio povredu ili ne. A bilo kakvo uznemiravanje verbalno ili fizičko spada u teži oblik povrede radne dužnosti, dalje bi trebalo reagirati po tome", kazala je Trkovnik i dodala da zbog situacije na fakultetu trenutno ne radi Etičko povjerenstvo koje bi inače trebalo rješavati takve prijave.

Konačno, dodala je i komunikacija između nje i uprave fakulteta nije baš dobra, tako da ne zna u kojoj su fazi istrage.

Čitajte i: Za anonimne prijave! Evo kako izgleda obrazac za prijavu seksualnih napasnika na našoj akademiji


Budućnost natave na ADU

Dekanica Akademije dramskih umjetnosti najavila je kako će institucionalizirati radnu skupinu koja prikuplja prijave studentica i studenata, a kanale za prijave koje su otvorili "ad hoc", ostavit će i ubuduće.

"Edukacija nastavnika i studenata također je, sada je to očito, više nego nužna, već smo o tome razgovarali s Pravobraniteljicom gđom. Ljubičić. Moramo otvoreno porazgovarati i pokušati vidjeti kako je moguće da nam se ovo dogodilo i zašto smo propustili na vrijeme reagirati. Umjetnička se nastava uglavnom izvodi u posebnom okruženju, nikako 'ex catedra', no to ne znači da smiju postojati sive zone koje pojedinci koriste, pa zlostavljanje zovu umjetnošću ili pedagogijom. Granica je potpuno jasna", kazala je Franka Perković.

Čitajte i: Hrvatska glumica o iskustvu seksualnog uznemiravanja na vlastitoj koži: ‘Naravno, nudio mi se‘

A prve prijave za seksualno uzmemiravanje stigle su i na zagrebačku Akademiju likovnih umjetnosti, nakon što su na fakultetskim stranicama postavili obrazac za anonimnu prijavu.

"Do sada je zaprimljeno 14 prijava studentica i alumna, ali i studenata koji su svjedočili pojedinim događajima koji su se događali njihovim kolegicama. U pristiglim prijavama spominje se sveukupno četiri zaposlenika i šest bivših zaposlenika.", kazala je Maja Rožman, prodekanica prodekanica za kvalitetu za Gloriju. "Prijave koje su pristigle odnose se i na seksualno uznemiravanje, ali i na druge vrste nasilja, primjerice grubo verbalno uznemiravanje, koje spada u domenu psihičkog, odnosno emocionalnog nasilja", dodala je.

image
Maja Rožman, Akademija likovnih umjetnosti
NEJA MARKICEVIC/CROPIX

Što se tiče procedura na Likovnoj akademiji, oformljeno je posebno Povjerenstvo koje će pomno razmatrati moguće aspekte odgovornosti zaposlenika protiv kojih su podnesene prijave u kontekstu pravnih akata Akademije i Sveučilišta, odnosno u kontekstu etičke i radno-pravne odgovornosti.

"Naglašavamo da smo uspostavili komunikaciju s kriminalističkim istražiteljicama, pa sve prijave koje pristižu dostavljamo njima kako bi se prijave maksimalno brzo uzele u postupak pred nadležnim tijelima", kazala je Maja Rožman.

Četvrti zagrebački fakultet koji je dobio i reagirao na prijave studenata je Veterinarski fakultet, koji je u ponedjeljak s radnog mjesta udaljio jednog profesora protiv kojeg je čak devet studentica podnijelo prijave, a podržao ih je i profesor s istog fakulteta Tomislav Gomerčić.

"Bez obzira na to koliko je ovaj trenutak za sve nas na Akademiji neugodan i bolan, jer većinu nas koji smo tu studirali uz našu 'školu' vežu najljepše uspomene, dobro je, zdravo i nužno da se progovorilo", zaključuje u razgovoru za Gloria.hr dekanica ADU Franka Perković.

Linker
20. travanj 2024 01:13