Hrvatski chef Ivan Vrbanec, koji je uz Tomislava Gretića i Ivanu Bekavac pratio i mentorirao kandidate RTL-ova reality showa "Hell‘s Kitchen Hrvatska" sada vodi kuhinju Bloom Rooma, a dva je recepta za slasna jela odlučio podijeliti s nama.
Zagreb je postao bogatiji za novu gastro destinaciju, Bloom Room by Ciklama, koja na jedinstven način spaja koncept cvjećarnice i bistroa i jedino je takvo mjesto u našoj metropoli, a iza koje stoji vlasnik Matija Franjo, inače kuhar po struci. U Bloom Roomu vrijede jednostavna pravila: u cvjećarnici možete sjesti, pojesti kolač ili popiti kavu, dok u bistrou, uz brunch ili ručak, promatrate cvjetne dekoracije na stolu, a ako vam se neka svidi, jednostavno je kupite i ponesete sa sobom. Na jelovniku se nalaze pažljivo osmišljena jela pripremljena od sezonskih namirnica, a ponuda će se mijenjati u skladu s godišnjim dobima.
"Kod hrane, kao i kod cvijeća, ne smije biti kompromisa. Kvaliteta namirnica izuzetno nam je važna, a sam jelovnik vizualno se nadovezuje na cvjetni identitet prostora. Svaki naš ‘čarobni tanjur’ ima vlastiti vizualni potpis", ponosan je Matija.
Za kulinarska djela zaslužan je mladi hrvatski chef Ivan Vrbanec, koji je uz Tomislava Gretića i Ivanu Bekavac pratio i mentorirao kandidate RTL-ova reality showa "Hell‘s Kitchen Hrvatska". Njegovi recepti goste Bloom Rooma ostavljaju bez teksta, a dva je odlučio podijeliti s nama – za pripremu obraza crne slavonske svinje i francuskog tosta koje donosimo u nastavku.
Obrazi crne slavonske svinje
Sastojci
- 1 kilogram obraza crne slavonske svinje
- 100 grama mrkve
- 100 grama engleskog celera
- 200 grama ljutike
- 50 grama koncentrata rajčice
- 50 mililitara crnog vina
- začinsko bilje po izboru
- 300 grama čičoka
- 50 grama maslaca
- 4 komada čimulica
Priprema
Obraze zapečemo sa svih strana i izvadimo iz posude, na tu masnoću stavimo luk i korjenasto povrće pa sve skupa lagano zapečemo. Kad nam se povrće karamelizira, stavimo koncentrat rajčice, blago ga upržimo pa sve zalijemo crnim vinom. Kad nam se vino reducira do pola, vratimo obraze u lonac, pa dodamo temeljac ili vode točno toliko da prekrijemo obraze, a zatim smanjimo vatru, poklopimo i pustimo da se kuha otprilike dva sata.
Kad nam obrazi omekšaju, izvadimo ih, a umak procijedimo i još reduciramo do željene gustoće. Čičoke ogulimo i narežemo na manje komade. Na maslacu blago sotiramo ljutiku da uvene, ali da ne dobije boju. Kad nam ljutika uvene, dodamo čičoku, prelijemo je tekućinom i kuhamo otprilike pola sata. Kuhanu čičoku s malo tekućine stavimo u blender, dodamo malo maslaca i blendamo. Količinu tekućine dodajemo ovisno o željenoj gustoći kreme. Čimulice očistimo, kratko blanširamo u vrućoj vodi pa kratko zapečemo na maslinovom ulju.
French Toast
Sastojci
Brioche kruh
250 mililitara vrhnja za šlag (neutralnog)
250 mililitara mlijeka
2 jaja
1 žličica ekstrakta vanilije
1 žličica šećera
Za kremu od mascarponea
50 grama šećera
prstohvat soli
4 kruške
250 grama mascarponea
2 žumanjka
100 grama lješnjaka
20 mililitara javorovog sirupa
Priprema
Vrhnje, mlijeko, jaja, ekstrakt vanilije, šećer i sol dobro promiješamo i pustimo da odstoji par sati. Kruh narežemo na deblje šnite, umočimo u smjesu i blago ocijedimo pa stavimo peći na zagrijani maslac. Kruh pečemo sa svake strane otprilike dvije minute dok nam se kruh ne zazlati. Kruške ogulimo, prerežemo na pola i kuhamo u sirupu na laganoj temperaturi otprilike deset minuta (ovisno o tome koliko je kruška zrela), a zatim ih ohladimo.
Za kremu od mascarponea napravimo simple sirup (šećerni sirup) od 50 grama šećera i 20 grama vode, lagano dodajemo u posudu sa žumanjcima i miješamo da blago prokuhamo žumanjke. Kad nam se smjesa lagano ohladi, dodamo mascarpone i sve skupa lagano promiješamo. Lješnjake prelijemo javorovim sirupom, pa stavimo u pećnicu na 175 stupnjeva na 10 do 12 minuta pa pustimo da se ohlade.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....