Lili Bašić
GASTRO PRIČA

Slasna jesensko-zimska priča u Zinfandel’su: Chefica Ana Grgić Tomić donosi čaroliju na tanjuru

Kamenica, kavijar, karamelizirane čičoke, prženi lješnjak, ledeni prah od guščje jetre, celer kuhan u portu, aromatične lisičarke, fermentirana crna leća, smrčci kuhani u konjaku, dimljeni patlidžan, paljene shiitake, brokulini, beurre blanc od algi, ukiseljeni motar, kesten, butternut biskvit – samo su neki od sastojaka koji donose bogatstvo tekstura i pozivaju na istraživanje novih okusa.

Kamenica, kavijar, karamelizirane čičoke, prženi lješnjak, ledeni prah od guščje jetre, celer kuhan u portu, aromatične lisičarke, fermentirana crna leća, smrčci kuhani u konjaku, dimljeni patlidžan, paljene shiitake, brokulini, beurre blanc od algi, ukiseljeni motar, kesten, butternut biskvit – samo su neki od sastojaka koji donose bogatstvo tekstura i pozivaju na istraživanje novih okusa.

Jesen i zima u Zinfandel’su nisu samo nove sezone, nego novo poglavlje na tanjuru. Svaki detalj – od sastojka do serviranja – osmišljen je da iznenadi, oduševi i podsjeti koliko je uživanje u hrani jednostavno kad se sve radi s pažnjom. Chefica Ana Grgić Tomić, lice i duh Zinfandel’sa, ponovno pomiče granice fine dininga – na svoj način: pristupačno, održivo i s potpisom.

„Volim kad jelo ima karakter – da se okusi stapaju prirodno, ali da ostave snažan dojam. Jesen i zima su pune emocija i sastojaka koji su fantastični – od smrčaka i lisičarki do kestena, sve ima svoju priču“, kaže Ana.

image

Chefica Ana Grgić Tomić

LILI BAŠIĆ/ Photo Arhiva hotela Esplanade

Novi Zinfandel’sov à la carte jelovnik donosi savršen sklad sezonskih sastojaka i preciznih tehnika pripreme. Poširana kamenica sa salatom od shiso lista, pjenom od lista kamenice i tuileom od hrena već na prvi pogled oduševljava, dok lisičarke u tamnom consomméu od vanilije otkrivaju neodoljivu dubinu i balans okusa.

image

Poširana kamenica, salata od shiso lista, pjena od lista kamenice, tuile od hrena

Lili Bašić

Dimljene dagnje i hrskava pržena heljda stvaraju sjajan kontrast koji zaokružuje pikantni dunjin pekmez. Oscietra kavijar u spoju s tartom od karameliziranih čičoka i kremom od prženog lješnjaka prava je poslastica koju svakako vrijedi doživjeti. Ledeni prah od guščje jetre s celerom kuhanim u portu, velouté od pečene buče s cannolom od buče i bučinim sjemenkama te bisque juha s pečenom triljom – svaki tanjur priča priču o sezoni i snazi okusa.

image

Veloute od pečene buče, cannolo od buče punjen kremom od feta sira, pesto od bučinih sjemenki

Lili Bašić
image

Oscietra kavijar, tart od karameliziranih čičoka, krema od prženog lješnjaka

Lili Bašić
image

Cilindar od šljive punjen kremom od mascarponea i kozje skute, granola od badema i zobi, pjena od šljive i cimeta, sladoled od badema

Lili Bašić

Confit od janjetine s palačinkom od fermentirane crne leće i anisa, uz baršunastu kremu od paškog sira i maslinovog ulja te nježno confitirane artičoke, zasigurno će biti hit sezone. File romba u listu kelja s kremom od pečenog celera i paljenim shiitakama, kao i file kovača s brokulinima, algama i ukiseljenim motarom, donose pravu sinfoniju okusa. Svaki zalogaj ima dinamiku – ništa nije slučajno, ali sve u spoju djeluje prirodno.

image

Zinfandel‘s restoran

GORAN JAKUŠ/ Photo Arhiva hotela Esplanade

„Volim spojiti ono što na prvi pogled ne ide zajedno i gledati kako se okusi stapaju u tanjuru i daju uzbudljivo jelo,“ dodaje chefica Ana.

Zinfandel’s već godinama posebnu pažnju posvećuje održivom pristupu – od biranih lokalnih proizvođača do minimalnog otpada i sezonskih namirnica koje čine razliku. Tu su i vegetarijanska i bezglutenska jela te ona prilagođena prehrambenim navikama – pripremljena s jednakom pažnjom. „Kod nas nitko ne smije imati osjećaj da mu je nešto uskraćeno,“ dodaje Ana. Osoblje pred gostima priprema jela poput ručno kosanog tatarskog bifteka ili filetira brancina pečenog u soli. U ponudu se ponovno vraća vatreni šou – flambiranje slasnih Crêpes Suzette palačinki, koje dolaze sa sladoledom od limuna i svježom mentom.

image

Brancin u soli

Photo Arhiva hotela Esplanade
image

Tatarski biftek

LILI BAŠIĆ/ Photo Arhiva hotela Esplanade

„To su oni trenuci koji pretvaraju večer u nezaboravan gurmanski doživljaj koji se pamti,“ kaže Ana kroz smijeh. Usluga u Zinfandel’su dio je te priče – diskretna, pažljiva, prijateljska i uvijek s osmijehom i toplinom.

image

Crepes Suzette

LILI BAŠIĆ/ Photo Arhiva hotela Esplanade

Desertni dio novog à la carte jelovnika potpisuje glavna slastičarka Mirjana Špoljar, Esplanadina legenda s tri desetljeća iskustva, te njezin iskusni tim dugogodišnjih slastičara poput mladog i kreativnog Franju Mikineca, koji je nedavno na državnom natjecanju osvojio priznanja i nagrade za državnog prvaka u slastičarstvu. Novi desertni meni spaja sezonske okuse u privlačne slastice kojima je nemoguće odoljeti: crémeux od kestena s poširanom kruškom te cilindar od šljive i cimeta – comfort na Zinfandel’s način.

image

Butternut biskvit mousse od naranče, kumkvata i anisa

LILI BAŠIĆ/ Photo Arhiva hotela Esplanade

Art deco ozračje Zinfandel’sa i pogled na Oleander terasu stvaraju atmosferu idealnu za posebno gurmansko iskustvo, romantične večere, poslovne susrete ili trenutke kad samo želite uživati u dobroj hrani i osjećati se posebno.

image

Zinfandel‘s restoran

LILI BAšIć

A kad se dan pretvori u jutro, Zinfandel’s mijenja ritam – miris svježe kave, hrskavi croissanti i domaći kruh s maslacem donose u Zinfandel’s najmirisniji doručak u gradu. Nedjeljom se obitelji i prijatelji okupljaju na popularnom nedjeljnom brunchu, koji u prosincu dobiva svoju raskošnu blagdansku inačicu – uz pjenušac dobrodošlice i piano glazbu – savršen uvod u Advent.

05. prosinac 2025 05:58