Europljanima relativno nepoznata država Srednje Amerike novi je raj za digitalne nomade, a stomatolog i turistički vodič Goran Palikuća ondje se preselio prije pet godina te nam donosi kratki itinerar.
U najjužnijoj državi Srednje Amerike živim pet godina, a razlog je supruga Panamka koju sam slučajno upoznao u jednom kafiću u Firenci. Veće mogućnosti i bolji uvjeti nagnali su me da iz Beograda, gdje sam odrastao, krenem na put dalek 10 tisuća kilometara. I prije sam razmišljao o preseljenju u inozemstvo, ali nisam mogao ni zamisliti da će to biti Panama, koja je u Europi poznata po Panamskom kanalu, panamskom šeširu i aferi "panamski papiri".
U međuvremenu sam saznao da su Srbija i Hrvatska na listi prijateljskih zemalja, što olakšava proces dobivanja boravišne dozvole. Zanimljivo je da je velika građevinska tvrtka iz Beograda svojevremeno radila dio Međunarodnog aerodroma Tocumen, kao i branu Bayano na istoku zemlje, na čije je otvorenje došao i Josip Broz Tito.
Na turama se trudim Panamu prikazati iz svih perspektiva, jer Europljanima je prilično nepoznata. Uz stari grad Casco Viejo, treba vidjeti i Biomuseo, muzej o bioraznolikosti Paname, kojeg je projektirao čuveni arhitekt Frang Gehry. Tu je i brdo Ancon, s kojeg se pruža predivan pogled na grad, a katkad se mogu vidjeti i majmuni, tukani, ljenjivci, te Nacionalni park Metropolitano.
Obavezno posjetite i Centar Miraflores na Panamskom kanalu, Otok majmuna (Isla de los Monos), Antonovu dolinu (El Valle de Anton) s ugašenim vulkanom i divne otoke kao što su Biserni otoci (Archipélago de las Perlas), do kojih se iz grada može doći trajektom za sat vremena.
Jedna od omiljenih plaža mi je Playa Blanca nedaleko od Portobela. Sjajno iskustvo je i posjet plemenu Embera u Nacionalnom parku Chagres. Njihovo selo je otvoreno turistima, a nalazi se samo sat vremena vožnje od glavnog grada. Među mjestima izvan Ciudad de Paname preporučio bih grad Boquete, gdje se uzgaja jedna od najkvalitetnijih svjetskih kava. Kao i Bocas del Toro, čije otočje ima i mirne plaže, i mjesta za vrhunsku zabavu. Jedno je od omiljenih mjesta i za digitalne nomade.
Prednosti života u Panami
- Tropske temperature cijele godine: jutarnje oko 22, dnevne oko 30 Celzijevih stupnjeva
- U krugu od dva sata vožnje od grada moguće je doživjeti metropolu, džunglu, planine, otoke, plaže na Tihom oceanu ili na karipskoj strani
- Cijele godine ima svježeg voća i povrća. Fenomenalni su i kava te kakao domaće proizvodnje
- Odličan položaj i velik broj letova prema američkim i europskim gradovima
- Stupanj sigurnosti je visok u odnosu na druge latinoameričke zemlje
Negativne strane Paname
- Vrijeme je relativan pojam. Uglavnom svi prilično kasne i to nekad zna iritirati
- Obećanja se malo tko drži
- Visoka vlaga u zraku
- Sustav gradskog prijevoza nije baš razvijen pa su katkad velike gužve. Sada se gradi treća linija metroa
Preporuka restorana i barova
- Fonda Lo Que Hay (57. mjesto među 100 najboljih u Latinskoj Americi)
- Cantina del Tigre (također je među 100 najboljih)
- El Trapiche (odlična domaća kuhinja)
- Među brojnim rooftop barovima, a jedan od omiljenih je El Faro del Casco Antiguo i CasaCasco u starom dijelu grada
- Kafeterija Unido, koja je dio sjajnog lokalnog lanca i ima europski štih.