Zagrebačka glumica (31) posjetila je Maroko i Kanare u društvu svog dečka, pomorca Frane, koje su ih ostavile bez daha, u kojima su nešto novo naučili i uživali u bogatstvima okusa lokalnih specijaliteta.
Ideja o putu u Maroku i na Kanarsko otočja javila se spontano, direktni letovi za Marrakesh ne postoje pa su Lanzarote bili idealna destinacija za presjedanje. Maroko nas je privukao svojom bogatom poviješću, mirisima, okusima, bojama i kulturom, a Kanari - nevjerojatnim vulkanskim krajolicima i fascinantnim radom umjetnika Cesara Manriquea koji je uredio otok. Naša odluka se pokazala kao idealna kombinacija avanture i odmora, jer smo željeli spojiti egzotiku s prirodnim ljepotama i pobjeći od užurbane svakodnevice. Putovanje je trajalo dva tjedna, a važno nam je bilo ponijeti udobnu odjeću za različite klimatske uvjete, dobre tenisice, putnu ljekarnu (probiotici obavezno) i naravno - jednokratni fotoaparat. Putovali smo u paru, a dogovor oko prtljage bio je jednostavan - svatko je imao svoj ruksak i jedan zajednički kofer. Lagana, funkcionalna odjeća bez komplikacija.
Pripreme za putovanje trajale su otprilike mjesec dana, a uključivale su istraživanje ruta, rezervacije smještaja i dogovore oko transfera. Samo putovanje je bilo višefazno, s letovima i vožnjama, ali uz dobru organizaciju sve je prošlo glatko, osim povratka kući zbog povijesnog nestanka struje u Španjolskoj, ali i to je bio dio naše avanture.
Nadmašena očekivanja
Prije polaska znali smo osnovne informacije - o riadima, pustinji, kraljevskim gradovima u Maroku, te o Césaru Manriqueu i njegovom utjecaju na Lanzarote. Međutim, ono što nas je dočekalo, posebice ljubaznost ljudi, ritam života, mirisi, okusi, prirodne ljepote, nadmašilo je sva očekivanja. Maroko je zemlja u kojoj se u isto vrijeme možeš skijati na snijegu, surfati na valovima oceana ili jahati konje pored njega, šetati po šumi, upoznati majmune i jahati devu u pustinji. S druge strane Lanzarote, vulkanski otok koji izgleda kao drugi planet, na kojem je umjetnost u savršenom skladu sa prirodom. Fascinantno!
Na egzotičnim destinacijama najviše me pogađaju prizori i susreti sa životinjama lutalicama na ulici, pa smo nakon svakog obroka uzimali ostatke i davali ih njima, to je usrećilo nas, a i njih sigurna sam. No najizazovnije mi je bilo prilagoditi se intenzivnom tempu Maroka, njegovoj gužvi, prometu, cjenkanju. Ali istovremeno smo najviše uživali upravo u takvoj živoj atmosferi, u susretima s lokalnim ljudima i istraživanju skrivenih ne turističkih kutaka.
Obavezno razgledati
Svako mjesto odiše svojom jedinstvenom atmosferom. Marrakesh je mali univerzum sam za sebe, teško ga je za prepričati, ali od Maroka, ako nešto moram izdvojiti to su definitivno Chefchaouen (Plavi Grad), Merzouga (Sahara) i Fes - grad u kojemu se čini kao da je vrijeme stalo. Ne mogu ne spomenuti Casablancu i plažu Ain Diab na kojoj sam zaplakala od ljepote jer je izgledala nestvarno. Na Lanzaroteu su me oduševili Jameos del Agua, Mirador del Río i César Manriqueova fundacija koja je čista umjetnost u savršenoj simbiozi s prirodom.
Suveniri i hrana
Uvijek pomno pazim na suvenire, sastavni su dio svakog mog putovanja. Volim donijeti dašak kulture u kojoj sam bila svojim najbližima, onda imam osjećaj da su i oni bili sa mnom na putovanju. Obožavam arapske mirise, čajeve i začine koje sam im poklonila.
U hrani smo posebno uživali, a najviše su nam se svidjeli marokanski tažin (vrsta gulaša), tangia, harira juha i svježe pečeni kruh. Voće me ostavljalo bez daha, ali apsolutni pobjednik je marokanski čaj od mente s kojim smo se svakodnevno osvježavali. Na Lanzaroteu su me oduševile lignje, hobotnica, papas arrugadas i baskijski cheesecake od sira. Na ovom putovanju nismo imali loših iskustava s hranom, dapače dobila sam jedan kilogram.
Smještaj i cijene
Birali smo smještaj po lokaciji, čistoći i autentičnosti. U Maroku su uglavnom to bili riadi s uključenim doručkom čije su se cijene kretale od 30 do 70 eura po noćenju, a na Lanzaroteu apartmane s kuhinjom koji koštaju od 50 do 80 eura po noći. Cijene su bile vrlo raznolike, ali uvijek prihvatljive za ono što smo dobili. Najviše novaca smo potrošili na suvenire - mirise, začine i kožne proizvode iz tvornice u Fesu te na ulaznice za muzeje u Lanzaroteu, koje vrijede svakog centa, a najpovoljniji su bili ulična hrana i taksiji u Maroku.
Lokalno stanovništvo i poziv na večeru
Lokalci su bili topli, srdačni i uvijek spremni pomoći - posebno u manjim mjestima. Upoznali smo prekrasnu mladu obitelj koja nas je pozvala u svoj dom na večeru i s kojom smo ostali u kontaktu. Imali smo osjećaj da im je jako stalo da nam ostane lijepa uspomena na njihovu zemlju i običaje.
Dobro je znati
- Ne nositi previše odjeće i obuće
- Naučiti osnove cjenkanja u Maroku
- Ponijeti probiotike
- Piti isključivo flaširanu vodu i s njom prati zube i voće
- Unajmiti auto na Kanarima - otok je malen, ali pun čudesa
- Ne planirati previše - ostaviti prostor za spontanost i uživati
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....