Cvrkut ptica umjesto prometne buke i veliki prozori s pogledom na šumu glavni su aduti obiteljskog doma Andree Papst Lopac i Orlanda Lopca, smještenog u podsljemenskoj zoni, koji je ovaj bračni par uredio sam, s puno ljubavi i pažnje
Kada su prije 17 godina kupovali stan, supružnici Andrea Papst Lopac (40) i Orlando Lopac (52) nisu imali puno kriterija. Jedino o čemu su razmišljali bilo je uvjerenje kako će riješenim stambenim pitanjem roditeljima dokazati da je, unatoč razlici u godinama, njihova veza ozbiljna. A kada ih je agentica za nekretnine dovela na ovu lokaciju, imali su samo tri pitanja: jesmo li još uvijek u Zagrebu, prolaze li ovuda zimi ralice i kako ćemo do centra grada? Njihov dom od devedeset četvornih metara u podsljemenskoj zoni okružen je šumom i zelenilom, a bude se uz cvrkut ptica. Isprva im je bio šok jer je Andrea živjela u strogom centru grada naviknuta na gradsku vrevu, što ni Orlandu na Jarunu i Rudešu nije bilo strano. No, svidio im se koncept netom sagrađenih vila sa samo šest stanova, veliki stakleni prozori s pogledom na zelenilo i napokon - garaža i vlastito parkirno mjesto.
"Glavni dizajner uređenja je Orlando, a ja sam ona koja iznosi želje i odobrava predložene izmjene. On ima ukusa i ideja te s lakoćom spaja oku ugodno i funkcionalno što je meni prioritet. Ne znam kako dolazi do tih ideja, no toliko su sjajne da i ne pitam. Na svaki njegov prijedlog ide moj test funkcionalnosti i eventualna prilagodba pa dođemo do zajedničkog rješenja na obostrano zadovoljstvo. Volimo drvo, i njegovu boju i teksturu, pa ono dominira u cijelom stanu, no volimo i kontraste s crnom i bijelom što se vidi u cijelom uređenju. Stan nas je osvojio i zbog puno prirodne svjetlosti. Glavna orijentacija je na zapad te imamo mnogo prozora i staklenih vrata. Ipak, večernja prigušena svjetlost za koju je zaslužan moj suprug uvijek napravi romantičnu atmosferu. Naime, majstor je kod odabira rasporeda i vrste lampi", govori Andrea, inače farmaceutkinja. Njezin suprug, po struci kineziolog, zaslužan je i za idejno rješenje dječjih soba, a pri njihovu odabiru bili su velikodušni jer i 10-godišnja Lava (prva djevojčica u Hrvatskoj s tim imenom, kako mama ponosno naglašava) i šestogodišnji Hugo imaju veću kvadraturu od njihove spavaće sobe.
"Kada imate dvoje male djece, teško je zadržati minimalizam pa se odlučujemo za funkcionalno uređenje u prirodnom stilu. U njihovim sobama također se vidi kreativnost mog supruga koji je osmislio i klizna vrata od drvenih letvica prije nego što je uopće to postalo trend. Oboje volimo prostrane prostorije s visokim stropovima i puno svjetlosti, sviđa nam se protočnost kroz dnevni dio stana, a opet i intima spavaćeg dijela stana te velike kupaonice s prozorom koje su danas raritet u novogradnji stanova. Tijekom nedavne renovacije u nju smo odlučili vratiti kadu", kaže Andrea.
Potrebe njihove djece su im na prvom mjestu pa se manje vode trenovima, a više se usklađuju sa željenom estetikom i funkcionalnosti. Bitno im je da svi četvero stanu u sve prostorije bez guranja te da se kroz stan mogu slobodno kretati u igri i plesu. Zbog djece su izbjegavali oštre rubove, stakleni ili lomljivi namještaj, zatrpavanje komadima koji lijepo izgledaju, a ograničavaju kretanje te jake boje i pretrpavanje nepotrebnim stvarima. Od najdražih komada u domu izdvajaju veliku policu u dnevnom boravku na kojoj stoje knjige, obiteljske fotografije, gramofonske ploče, zvučnik s kojega svakodnevno puštaju glazbu, svakodnevne sitnice i pokoja dječja igračka. Ta je polica njihovo omiljeno mjesto jer ih, kaže Andrea, podsjeća na bogatstvo života. Tu je i klavir koji je baka poklonila unuci Lavi za četvrti rođendan.
Od dizajnerskih komada izdvajaju Nunc ALA stol i Nunc BOLTA stolice koje krase njihov dnevni boravak, kao i sliku na zidu autora Borisa Ružića uz koju je i ona njihove kćeri Lave.
"Jako nam je drag i naš Tabushi tabure, hrvatske dizajnerice koja je inspiraciju za njega pronašla u sushiju. Dizajnersku liniju upotpunjavaju jedinstveni Bang & Olufsen zvučnici. A nezaobilazan je i karbonski bicikl Ciclotte - jedinstveno umjetničko remek-djelo milanskog dizajnera Luce Schieppatija. Riječ je o biciklu kakav se nalazi u stalnoj postavi u muzeju talijanskog dizajna u Milanu. Ne koristimo ga previše jer imamo super kvart za vožnju bicikla, ali definitivno na njemu ne odlažemo odjeću. Posebnu priču ima i više od sto godina stara slavonska drvena škrinja koju je moj suprug pronašao u kući svoje bake. Restaurirana je, obojena u bijelo i zapravo idealna za odlaganje stvari i kao stolić uz kauč", govori Andrea.
Upravo je dnevni boravak centralni dio njihova stana i omiljeno mjesto obiteljskog, ali i prijateljskog okupljanja.
"Volimo biti domaćini i uvijek nam svi kažu da je kod nas ugodno i toplo. Uživamo u tome bez obzira na spremanje i čišćenje koje nakon druženja slijedi. Ja najčešće preuzmem brigu o djeci dok suprug sprema i čisti, jer on ne može leći dok sve nije savršeno pospremljeno. To ga opušta i umiruje, a i lijepo se probuditi kada je sve pospremljeno", smije se Andrea. Iako već 14 godina radi u Agenciji za lijekove, velika je zagovornica holističkog načina života i puna energije pa je uz posao dugi niz godina radila i kao instruktorica grupnog programa vježbanja indoor cyclinga. Trenutno na Instagramu vodi edukativni profil @happy.molecules te razvija brend dječje organske kozmetike.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....