Osječanka Kristina Kuzmič je kao 15-godišnjakinja s roditeljima preselila iz Osijeka u SAD, a proslavila se 2011. godine pobjedom u televizijskom natjecanju showa Oprah Winfrey. Kasnije je postala influencerica, a nije se libila javno govoriti o privatnim problemima, pogotovo onima sa sinom koji je kao tinejdžer obolio od depresije o čemu je Kristina objavila knjigu "Znam kako ću".
Autentična, hrabra i beskompromisna - tako bi se mogla opisati najpoznatija hrvatska videoblogerica u SAD-u, Kristina Kuzmič, koja je 2011. pobijedila u showu Opre Winfrey, kada ju je sama Oprah proglasila pobjednicom emisije ‘Oprahina potraga za sljedećom TV zvijezdom‘ 2011. godine. S Kristinom, koja je odrasla u Osijeku, ali se s 15 godina u jeku rata s obitelji preselila u SAD razgovarali smo uoči promocije njezine knjige "Znam kako ću" koju je predstavila u Muzeju grada Zagreba.
Knjiga govori o borbi s depresijom i anksioznošću njezina najstarijeg sina Luke (22), a predstavit će je u svim većim hrvatskim gradovima. Nakon Zagreba slijede Rijeka, 19. svibnja, Osijek, 24. svibnja i Split, 17. lipnja. Posljednje poglavlje u knjizi napisao je sam Luka, i otvoreno progovorio o svim problemima i traumama koje su ga mučile od 2017. do 2021. godine, a njegova borba traje i danas.
"Danas je Luka dobro. Kada ima teške dane, jer mentalne bolesti ne nestanu preko noći, onda zna kako da si pomogne, zna što mu treba. Godinama je na terapiji i kod psihijatra pa mu takve stvari više nisu nepoznanica. Jako sam ponosna na njega, iskren je i otvoren o svemu kroz što je prošao. Pomoći će mnogim roditeljima i djeci kad čuju njegovu stranu priče, kad čuju kakav je osjećaj kada se kao dijete boriš s depresijom, s anksioznošću. Presretna sam što je tako hrabar i što je odlučio biti dio knjige", govori Kristina.
U cijelom procesu, ističe, najteži joj je bio odnos prema samoj sebi. Shvatila je da joj je lakše kada je dobra prema sebi, kada si može pripisati više zasluga nego kritika, kada ne očekuje da bude savršena, kada je svjesna da neće uvijek znati kako pomoći djetetu niti da će uvijek moći dati savršen odgovor. Uz to, živjela je u konstantnom strahu koji ju je često paralizirao do te mjere da nije mogla pomoći ni sebi ni sinu.
"Živjela sam non-stop u strahu. Čak je i Luka rekao da mu je to bilo najgore. On je to vidio dok sam ja mislila da to skrivam od njega, dok sam glumila da je sve u redu. Djeca sve znaju. Stalno sam djelovala iz straha, a Luka je osjećao da nema čvrsti oslonac u koji se može pouzdati. Morala sam raditi puno na sebi, izliječiti svoje nesigurnosti, kontrolu, jer mi roditelji nemamo kontrole u puno stvari. Jedino što sam mogla kontrolirati sam ja. Morala sam naučiti kako da prema sebi budem bolja, da više slušam nego što mu govorim i pametujem... To sam morala naučiti, a žao mi je što ranije nisam bila znatiželjna i nisam znala slušati. A onda sam izabrala biti učenik, a ne učitelj", govori Kristina i naglašava kako smatra da je veliki problem to što roditelji ne vjeruju svojoj djeci. Često odbacuju njihove osjećaje i iz toga se rađaju novi problemi, a velika opasnost, ističe, leži i u društvenim mrežama.
"Ja mislim da je i prije bilo puno mentalnih problema, ali nitko o tome nije pričao. Svi smo znali ljude koji se drogiraju, koji su skrenuli na krivi put i mislili smo da je to jednostavno samo njihova odluka, a nije. Oni su patili, ali im nitko nije pomogao. I sada znam ljude mojih godina koji idu na psihoterapiju zbog svega što su prošli kada su bili mlađi. No, ono što se danas promijenilo u odnosu na vrijeme kada sam ja bila dijete su društvene mreže. One su jako opasne", priča Kristina napominjući kako su društvene mreže ‘teške‘ i za odrasle, a kamoli za tinejdžere i mlađu djecu koja nemaju vještine nositi se s tim. Pandemija je, priča, također jako utjecala na mentalno zdravlje djece te naglašava kako se mora otvorenije o svemu tome pričati, bez srama, te da se mora vjerovati djeci.
"Ne smijemo odbacivati njihove osjećaje. U redu je ako roditelji nešto ne znaju, to ne znači da ste loš roditelj, nego ste samo čovjek. Roditelji misle da trebaju djeci biti vođa, a to je pogrešno, morate od djeteta učiti", zaključuje Kristina koja je u knjizi progovorila i o izbjeglištvu tijekom rata u Hrvatskoj, razvodu, samohranom roditeljstvu u Americi, ali i životnom preokretu. Naime, Kristina u posljednjih deset godina niže uspjehe: ima više od milijardu pregleda na društvenim mrežama, dvije stand-up turneje po SAD-u i Kanadi te suradnje s vodećim američkim medijima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....