Što izbjegavati prije i poslije treninga, ali i u kojem vremenskom okviru je dobro jesti važne su nutricionističke strane svakog vježbanja, ne samo pilatesa.
Uz biranje pilatesa ili neke druge aktivnosti za optimalne rezultate potrebno je prilagoditi i prehranu. No, umjesto restrikcija i pravila, tijelu trebamo ponuditi ono što mu stvarno treba - energiju, podršku i razumijevanje. Svaka vježba i pokret zaslužuju biti podržani hranom koja njeguje, a ne iscrpljuje.
Vježbanje pilatesa donosi brojne benefite, među kojima je i veća fleksibilnost, bolja ravnoteža, poboljšana mobilnost te tonirani mišići, a sve to možemo postići još brže ako vježbama prilagodimo i prehranu. I pri tome nije važno samo što jedete prije i poslije, već i kada jedete.
Prije pilatesa
Na niti jedan trening ne želite otići punog želuca, pa tako ni na pilates zbog čega je važno da dobro tempirate obrok prije vježbanja. To je dosta individualno, ali postoje neke smjernice kojima se treba voditi. Pokušajte ne jesti barem sat vremena prije vježbanja, iako je najbolje da tek dva sata nakon obroka krenete na trening.
Što jesti?
Ne smijete pojesti premalo prije pilatesa jer vam treba dovoljno energije, koliko god su vježbe spore, one su intenzivne. Ako pojedete previše možda ćete se osjećati letargično i napuhnuto. Fokusirajte se na obroke koji će sadržavati zdrave masti, proteine i složene ugljikohidrate. Ta kombinacija opskrbit će vas s energijom s kojom ćete s lakoćom odraditi trening. Treba izbjegavati hranu bogatu ugljikohidratima i šećerima jer će uzrokovati nagli skok šećera u krvi te nakon toga i nagli pad zbog čega ćete biti bez energije. Izbjegavajte velike obroke i masnu hranu te hranu koju je teško probaviti, ali i onu koja napuhuje poput brokule, cvjetače, graha i leće...
Za ranojutarnje vježbe dobra kombinacija je malo jogurta s orašastim plodovima i bobičastim voćem, dok su za kasnije treninge dobar odabir jaja s avokadom. Za manji obrok koji je idealan sat vremena prije vježbanja tu su jabuka s maslacem od badema, celer s humusom, zeleni smoothie s lisnatim povrćem, pola banane, bobičastim voćem i jogurtom...
Nakon pilatesa
Važno je da 30 do 60 minuta nakon vježbanja pojedete svoj prvi obrok - neka to bude neka mala užina koja će nadoknaditi zalihe glikogena u tijelu i tijelu osigurati proteine za oporavak mišića.
Što jesti?
Slično kao i kod obroka prije vježbanja, birajte kombinaciju nemasnih proteina, zdravih masti i složenih ugljikohidrata. Najjednostavnije verzije su proteinski shake, zdjelica grčkog jogurta s orašastim plodovima poput badema i bobičastim voćem ili pak omlet sa špinatom, paprikama, maslinama i avokadom, a dobar odabir su i piletina sa smeđom rižom i povrćem siromašnim škrobom, kao što su tikvice, paprika, brokula...
Personalizirani plan
U užurbanosti svakodnevice, često nam je teško toliko detaljno planirati obroke i voditi računa o svemu potrebnome pa nam dobro dođu pomagači, što je u ovom slučaju Margita Help. Radi se o platformi nutricionistice Margite Zlatić Crnković koja uz znanstveni pristup prehrani nudi i duboko empatičan pristup ženama koje su umorne od kontroliranja, prejedanja ili osjećaja krivnje zbog hrane.
"Tvoje tijelo nije projekt za popravljanje – ono je dom koji zaslužuje nježnost, pokret i hranu koja ga podržava", poručuje nutricionistica koja smatra kako je najvažnije od svega izgraditi zdrav odnos prema hrani.
Margita nudi odgovore, između ostalog, i na pitanja što pojesti prije pilatesa i kako nahraniti tijelo nakon sata da zadrži energiju i elastičnost, a sve to kroz personalizirane planove prehrane i online savjetovanja kod kojih fokus nije na mršavljenju samom po sebi, već na zdravom odnosu prema hrani i sebi.
Kada prestanemo gledati hranu kao neprijatelja, a tijelo kao nešto što treba ‘popraviti‘, otvaramo prostor za istinsku snagu koja dolazi iznutra – a upravo u tome leži filozofija platforme Margita Help, gdje je hrana podrška, a ne prepreka na putu prema zdravlju i ravnoteži.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Gloria x Margita Help
Komentari
0